Почетна страница > Новости
Другосрбијански и мађарски медији о темеринском инциденту
Пише: Јово Даничић
29 септембар 2011
Док на србским медијима првих недељу дана готово и није било вести о догађајима који су потресли Темерин 11-ог септембра , електронски медији на мађарском језику непосредно после првих стидљивих србских извештаја нису оклевали да управо Србе означе главним актерима и кривцима за инциденте у овој општини.
Да би се већ после другог за редом премлаћивања (овог пута једног) србског дечака од стране мађарских екстремиста огласио и Дојче-веле наравно окривљујући Србе и Србију:
„Најновији инциденти у општини Темерин, а посебно њихова интерпретација, поново су у жижу јавности довели међунационалне односе у Војводини. Пет србских младића претучено је за викенд у Темерину приликом повратка са забаве. Металним штанглама и ланцима напало их је 15 мађарских младића, за које се претпоставља да су чланови екстремистичке организације „Омладина 64 жупаније“.
Политичка аналитичарка Жужана Серенчеш за Дојче веле каже да међунационалне напетости у Војводини расту кад год се у Србији затеже ситуација са Косовом или се приближавају избори: „Кад год су неке напете или фрустрирајуће политичке ситуације на домаћој сцени, то се - по систему неких волшебних спојених судова - заправо очитава у повећању различитих инцидената, најчешће на националној основи.“ “
Могуће је да постоји некаква интеракција напетости поводом Косова, али у овом случају је тешко поверовати да су млади мађарски скинхедси били претерано узрујани због дешавања на Косову па су исфрустрирани тим дешавањима решили да пребију неку српску децу.
Даље Дојче-веле наводи речи Владимира Илића из центра за развој цивилнога друштва који каже да су истраживања те невладине организације показала да су међунационални односи у Темерину огледало међунационалних односа у Војводини. „Темерин је лакмус терен за међунационалне односе у Војводини. То је најделикатнија од свих 45 општина. Ако је у Темерину стабилна интеретничка ситуација - биће свуда“, наводи Илић.
Илић илуструје етничку дистанцу која постоји у Темерину: „Имамо просторну поделу места: једну трећину отприлике, где је доста ризично говорити мађарски на јавном месту, једну трећину где се то углавном може, и трећу где се то може спокојно чинити. Етничка дистанца постоји и има много слојева. Прво, имамо вишедеценијску етничку дистанцу између становника места Темерин и суседног места Бачки Јарак. Та дистанца је видљива кад се човек вози приградским аутобусима. Сасвим је видљиво ко с ким комуницира, а ко с ким не комуницира и ко се када устеже да са онима са којима комуницира обраћа на матерњем језику.“
Овом приликом Илић је изгледа сасвим пропустио да напомене да у свим јавним установама темеринске општине при запослењу приоритет имају припадници мађарске националне мањине, управо због познавања мађарског језика који ћете имати прилику у Темерину први чути било у продавници, амбуланти, општини или СУП-у .Такође је Илић изгледа сасвим заборавио да нас обавести да су ови срспки дечаци баш претучени због србског језика а не мађарског, не у градском превозу где су тензије увек велике него на улици и у паркићу где људи одлазе да се релаксирају. Нећемо сад да наводимо Илићеве дисертације у прилог одбране права некаквих црногорских верника, припадника наводне ЦПЦ, којих ни у Црној Гори нема а камоли у Србији и одбране права Јеховиних Сведока с једне стране, те његове одлучне борбе рецимо за заштиту македонске државе у њеним неприкосновеним правима да на својој територији забрањује деловање Српске Православне Цркве, мада то све спада у делокруг послова којима се дотични господин Илић бави, али узмимо да је то сад посве неважно.
Дојче-веле наравно завршава своје инфо-спиновање закључком о потреби забране свих екстремиста и Динко Грухоњић који је иначе потписник овог текста на сајту Дојче –веле не пропушта да напомене (као уосталом и други медији на србском језику, по чему се може рећи да то и није заправо оригинално његова идеја) о разваљивању мађарског културног центра у Новом Саду. Тиме жели да створи слику у јавности да ове догађаје, у којима страдају Срби, протумачи системом реципроцитета као деловање с једне стране мађарских екстремиста у Темерину а с друге стране србских у Новом Саду. Међутим нигде се не наводи ко стоји иза вандализма у Новом Саду, то просто могу бити наркомани можда чак и мађарске националности, мада знамо из филма «Лепа села лепо горе» да су наркомани посебна нација.
Такође смо имали прилику на још једном медију ( е-новине) који пише србски (истина увек латиницу ) чути како су фашисти у Војводини обична мангупарија. Не знам да ли писац тога наслова после најновијег инцидента и даље то исто мисли. Могуће је да ни први пут то није мислио али је било сасвим «коректно» ставити такав наслов и амортизовати могући србски гнев за све НЏО небулозе и војвођанерске ујдурме које су га задесиле после «ослобађања» од Слобе. Бојан Бендар који каже да су фашисти који делују на простору Војводине обична мангупарија председника општине Темерин назвао је крајње неукусно необавештеним док медијски мрак око дешавања у Темерину објашњава «косовском фарсом», ни једном речју у тексту не објашњава зашто су фашисти у Војводини обична мангупарија, то се ваљда само по себи подразумева.
Као што рекох медији на мађарском језику (оном који је убудуће, ако се ставри буду развијале на овакав начин, обавезан у Темерину, а можда и шире) нису много чекали да управо Србе означе проблематичнима у Темерину( а и кога би другог кад се зна да су Срби бед гај).
Тако рецимо Роберт Олах (иначе темеринац) потпредседник мађарског покрета наде (МРМ) (и пријатељ на фејсбуку са некима од осумњичених за протекле две туче) осуђује све облике насиља, а такође апелује на власти да поступа непристрасно у најновијем инциденту и казне одговорне. Али и тражи да власти испитају и одговорност медија које по њему непрецизно и неистинито извештавају. Читаоцу медија на србском који је имао прилику да чује како су фашисти у Војводини обична мангупарија може да звучи чудно и неуобичајено овај захтев за одговорност медија али ако прелистамо ВајдашагМА можемо се уверити да читаоци мађарских електронских новина немају исте информације као они који читају новине на србском. Наиме како ВајдашагМа каже: "Јуче око 16 часова догодио се још један инцидент, у којем је повређен још један средњошколац. Према незваничним информацијама портала „Вајдашáг Ма” (Војводина данас), у парку у Темерину средњошколац српске националности провоцирао је на националналној основи такође средњошколца мађарске националности који је седео на клупи, на шта је он узвратио и њихова расправа се завршила тучом, у коју се укључио и друг мађарског младића. Сви учесници су прошли са мањим повредама. Учесници туче мађарске националности демантовали су наводе да су они припадници екстремистичке групе „64 жупаније”.
Полиција у Темерину због јучерашњег инцидента и ранијих инцидената привела је синоћ на саслушање сваког младића који се налазио у центру места и испразнила је све локале у центру.”
Да ли медији на србском намерно заташкавају да је србски младић провоцирао и тиме «заслужено» добио батине при чему нико озбиљније није повређен, сем што је њему сломљен нос и рука те је завршио у болници , као што су у почетку заташкавали да се уопште и десио инцидент на националној основи у Темерину 11.09.2011. остаје на надлежнима да утврде.
Још се из медија на мађарском може закључити да се у Србији води антимађарска кампања, да су инциденти на националној основи много чешћи него што то војвођанске власти признају, да је војвођанска влада немоћна и да се сви инциденти користе у предизборне сврхе. Наравно све ово није далеко од истине али која је вероватноћа да ће читаоци медија на србском сазнати за ове информације?
И на крају да чујемо речи председника општине Темерин Андраша Густоња, које ни мало не делују охрабрујуће а које је поводом случаја најновијег премлаћивања србског младића у општини Темерин, саопштио на општинском порталу: "Полиција из Темерина, последњих дана и из Новог Сада, је даноноћно на улицама, успешно приводи виновнике, имамо пуно поверење да ће и правосудни органи ефикасно деловати, али изгледа да је све то мало да се непромишљено пуштен дух врати у боцу. Довољно је само да бацимо поглед на коментаре који прате извештаје из Темерина. Органи реда и правосудни органи могу само репресивно деловати, а несретна дешавања треба спречити. Огромна је одговорност политичких чинилаца у овом случају. За четвртак сам сазвао састанак представника свих политичких партија која делују на територији општине Темерин, да заједно дигнемо глас против свих облика насиља. Али можда ни то неће бити довољно ако сви ми, као родитељи, не смогнемо снаге да попричамо са својом децом, са својим унуцима и не будемо успели да их убедимо да својим деловањем угрожавају опстанак своје средине. Не као председник општине, већ као родитељ апелујем на све остале родитеље, да одвојимо тих сат-два, да објаснимо својим потомцима, да насиље може произвести само насиље, да се мало упознамо са тим кад, с ким и куда иду, док стварно не буде касно за све нас. Надам се да ћемо у овом тешком послу, и као локални челници и као родитељи, имати пуну подршку и покрајинских и републичких власти."
Речи председника темеринске општине су, ако не непосредна а оно посредна, потврда да пристрасно извештавање с једне стране и неблаговремено реаговање и игнорисање тешких инцидената на националној основи с друге стране, има за резултат ескалирање насиља, производњу узнемирености, страхова и напетости, што је иделан терен за, у погодном тренутку паљење ватре, уколико то неком одговара. Да би се то спречило потребно је да србска страна отворено заступа интересе својих грађана Срба као (што страни медији заступају интересе Мађара). Уместо што заташкава такве инциденте боље би било да их обелодањује и решава, одговорне хапси а екстремну неонацистичку организацију «64 жупаније» забрани као што је уосталом она забрањена и у својој матичној Мађарској држави. У супротном се може створити лажна слика да Србији одговара постојање једне овакве неонацистичке организације да би продубљивала тензије у северној србској покрајини.
Извор: Видовдан.орг
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Другосрбијански и мађарски медији о темеринском инциденту
30.09.2011. год.
Другосрбијански и мађарски медији о темеринском инциденту
Пише: Јово Даничић
29 септембар 2011
Док на србским медијима првих недељу дана готово и није било вести о догађајима који су потресли Темерин 11-ог септембра , електронски медији на мађарском језику непосредно после првих стидљивих србских извештаја нису оклевали да управо Србе означе главним актерима и кривцима за инциденте у овој општини.
Да би се већ после другог за редом премлаћивања (овог пута једног) србског дечака од стране мађарских екстремиста огласио и Дојче-веле наравно окривљујући Србе и Србију:
„Најновији инциденти у општини Темерин, а посебно њихова интерпретација, поново су у жижу јавности довели међунационалне односе у Војводини. Пет србских младића претучено је за викенд у Темерину приликом повратка са забаве. Металним штанглама и ланцима напало их је 15 мађарских младића, за које се претпоставља да су чланови екстремистичке организације „Омладина 64 жупаније“.
Политичка аналитичарка Жужана Серенчеш за Дојче веле каже да међунационалне напетости у Војводини расту кад год се у Србији затеже ситуација са Косовом или се приближавају избори: „Кад год су неке напете или фрустрирајуће политичке ситуације на домаћој сцени, то се - по систему неких волшебних спојених судова - заправо очитава у повећању различитих инцидената, најчешће на националној основи.“ “
Могуће је да постоји некаква интеракција напетости поводом Косова, али у овом случају је тешко поверовати да су млади мађарски скинхедси били претерано узрујани због дешавања на Косову па су исфрустрирани тим дешавањима решили да пребију неку српску децу.
Даље Дојче-веле наводи речи Владимира Илића из центра за развој цивилнога друштва који каже да су истраживања те невладине организације показала да су међунационални односи у Темерину огледало међунационалних односа у Војводини. „Темерин је лакмус терен за међунационалне односе у Војводини. То је најделикатнија од свих 45 општина. Ако је у Темерину стабилна интеретничка ситуација - биће свуда“, наводи Илић.
Илић илуструје етничку дистанцу која постоји у Темерину: „Имамо просторну поделу места: једну трећину отприлике, где је доста ризично говорити мађарски на јавном месту, једну трећину где се то углавном може, и трећу где се то може спокојно чинити. Етничка дистанца постоји и има много слојева. Прво, имамо вишедеценијску етничку дистанцу између становника места Темерин и суседног места Бачки Јарак. Та дистанца је видљива кад се човек вози приградским аутобусима. Сасвим је видљиво ко с ким комуницира, а ко с ким не комуницира и ко се када устеже да са онима са којима комуницира обраћа на матерњем језику.“
Овом приликом Илић је изгледа сасвим пропустио да напомене да у свим јавним установама темеринске општине при запослењу приоритет имају припадници мађарске националне мањине, управо због познавања мађарског језика који ћете имати прилику у Темерину први чути било у продавници, амбуланти, општини или СУП-у .Такође је Илић изгледа сасвим заборавио да нас обавести да су ови срспки дечаци баш претучени због србског језика а не мађарског, не у градском превозу где су тензије увек велике него на улици и у паркићу где људи одлазе да се релаксирају. Нећемо сад да наводимо Илићеве дисертације у прилог одбране права некаквих црногорских верника, припадника наводне ЦПЦ, којих ни у Црној Гори нема а камоли у Србији и одбране права Јеховиних Сведока с једне стране, те његове одлучне борбе рецимо за заштиту македонске државе у њеним неприкосновеним правима да на својој територији забрањује деловање Српске Православне Цркве, мада то све спада у делокруг послова којима се дотични господин Илић бави, али узмимо да је то сад посве неважно.
Дојче-веле наравно завршава своје инфо-спиновање закључком о потреби забране свих екстремиста и Динко Грухоњић који је иначе потписник овог текста на сајту Дојче –веле не пропушта да напомене (као уосталом и други медији на србском језику, по чему се може рећи да то и није заправо оригинално његова идеја) о разваљивању мађарског културног центра у Новом Саду. Тиме жели да створи слику у јавности да ове догађаје, у којима страдају Срби, протумачи системом реципроцитета као деловање с једне стране мађарских екстремиста у Темерину а с друге стране србских у Новом Саду. Међутим нигде се не наводи ко стоји иза вандализма у Новом Саду, то просто могу бити наркомани можда чак и мађарске националности, мада знамо из филма «Лепа села лепо горе» да су наркомани посебна нација.
Такође смо имали прилику на још једном медију ( е-новине) који пише србски (истина увек латиницу ) чути како су фашисти у Војводини обична мангупарија. Не знам да ли писац тога наслова после најновијег инцидента и даље то исто мисли. Могуће је да ни први пут то није мислио али је било сасвим «коректно» ставити такав наслов и амортизовати могући србски гнев за све НЏО небулозе и војвођанерске ујдурме које су га задесиле после «ослобађања» од Слобе. Бојан Бендар који каже да су фашисти који делују на простору Војводине обична мангупарија председника општине Темерин назвао је крајње неукусно необавештеним док медијски мрак око дешавања у Темерину објашњава «косовском фарсом», ни једном речју у тексту не објашњава зашто су фашисти у Војводини обична мангупарија, то се ваљда само по себи подразумева.
Као што рекох медији на мађарском језику (оном који је убудуће, ако се ставри буду развијале на овакав начин, обавезан у Темерину, а можда и шире) нису много чекали да управо Србе означе проблематичнима у Темерину( а и кога би другог кад се зна да су Срби бед гај).
Тако рецимо Роберт Олах (иначе темеринац) потпредседник мађарског покрета наде (МРМ) (и пријатељ на фејсбуку са некима од осумњичених за протекле две туче) осуђује све облике насиља, а такође апелује на власти да поступа непристрасно у најновијем инциденту и казне одговорне. Али и тражи да власти испитају и одговорност медија које по њему непрецизно и неистинито извештавају. Читаоцу медија на србском који је имао прилику да чује како су фашисти у Војводини обична мангупарија може да звучи чудно и неуобичајено овај захтев за одговорност медија али ако прелистамо ВајдашагМА можемо се уверити да читаоци мађарских електронских новина немају исте информације као они који читају новине на србском. Наиме како ВајдашагМа каже: "Јуче око 16 часова догодио се још један инцидент, у којем је повређен још један средњошколац. Према незваничним информацијама портала „Вајдашáг Ма” (Војводина данас), у парку у Темерину средњошколац српске националности провоцирао је на националналној основи такође средњошколца мађарске националности који је седео на клупи, на шта је он узвратио и њихова расправа се завршила тучом, у коју се укључио и друг мађарског младића. Сви учесници су прошли са мањим повредама. Учесници туче мађарске националности демантовали су наводе да су они припадници екстремистичке групе „64 жупаније”.
Полиција у Темерину због јучерашњег инцидента и ранијих инцидената привела је синоћ на саслушање сваког младића који се налазио у центру места и испразнила је све локале у центру.”
Да ли медији на србском намерно заташкавају да је србски младић провоцирао и тиме «заслужено» добио батине при чему нико озбиљније није повређен, сем што је њему сломљен нос и рука те је завршио у болници , као што су у почетку заташкавали да се уопште и десио инцидент на националној основи у Темерину 11.09.2011. остаје на надлежнима да утврде.
Још се из медија на мађарском може закључити да се у Србији води антимађарска кампања, да су инциденти на националној основи много чешћи него што то војвођанске власти признају, да је војвођанска влада немоћна и да се сви инциденти користе у предизборне сврхе. Наравно све ово није далеко од истине али која је вероватноћа да ће читаоци медија на србском сазнати за ове информације?
И на крају да чујемо речи председника општине Темерин Андраша Густоња, које ни мало не делују охрабрујуће а које је поводом случаја најновијег премлаћивања србског младића у општини Темерин, саопштио на општинском порталу: "Полиција из Темерина, последњих дана и из Новог Сада, је даноноћно на улицама, успешно приводи виновнике, имамо пуно поверење да ће и правосудни органи ефикасно деловати, али изгледа да је све то мало да се непромишљено пуштен дух врати у боцу. Довољно је само да бацимо поглед на коментаре који прате извештаје из Темерина. Органи реда и правосудни органи могу само репресивно деловати, а несретна дешавања треба спречити. Огромна је одговорност политичких чинилаца у овом случају. За четвртак сам сазвао састанак представника свих политичких партија која делују на територији општине Темерин, да заједно дигнемо глас против свих облика насиља. Али можда ни то неће бити довољно ако сви ми, као родитељи, не смогнемо снаге да попричамо са својом децом, са својим унуцима и не будемо успели да их убедимо да својим деловањем угрожавају опстанак своје средине. Не као председник општине, већ као родитељ апелујем на све остале родитеље, да одвојимо тих сат-два, да објаснимо својим потомцима, да насиље може произвести само насиље, да се мало упознамо са тим кад, с ким и куда иду, док стварно не буде касно за све нас. Надам се да ћемо у овом тешком послу, и као локални челници и као родитељи, имати пуну подршку и покрајинских и републичких власти."
Речи председника темеринске општине су, ако не непосредна а оно посредна, потврда да пристрасно извештавање с једне стране и неблаговремено реаговање и игнорисање тешких инцидената на националној основи с друге стране, има за резултат ескалирање насиља, производњу узнемирености, страхова и напетости, што је иделан терен за, у погодном тренутку паљење ватре, уколико то неком одговара. Да би се то спречило потребно је да србска страна отворено заступа интересе својих грађана Срба као (што страни медији заступају интересе Мађара). Уместо што заташкава такве инциденте боље би било да их обелодањује и решава, одговорне хапси а екстремну неонацистичку организацију «64 жупаније» забрани као што је уосталом она забрањена и у својој матичној Мађарској држави. У супротном се може створити лажна слика да Србији одговара постојање једне овакве неонацистичке организације да би продубљивала тензије у северној србској покрајини.
Извор: Видовдан.орг
- Повезане теме
- TEMERIN
- 64 ŽUPANIJE
- MEDIJI
- VOJVODINA
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »