BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нема мира на административној линији између Србије и Косова

Нема мира на административној линији између Србије и Косова
29.09.2011. год.
Рогозин: Неодговорност НАТО-а води у рат

Савет безбедности ОУН је одржао консултације иза затворених врата у вези са ситуацијом на северу Косова, али земље-учеснице нису успеле да заузму јединствену позицију. Хитна седница је одржана у среду увече у Њу-Јорку на иницијативу Русије након што је у рејону прелаза „Јариње“ на административној граници између Србије и покрајине Косово дошло до сукоба између мештана и представника међународних снага KFOR под командом НАТО-а.

Ради се о конфликту на административним прелазима које контролишу Срби, који компактно живе на северу Косова. Још у јулу су албанске власти самопроглашене републике покушале да преузму контролу над њима, али тада њихови напори нису крунисани успехом. И сад је Албанцима уз појачану подршку снага НАТО и европске полиције пошло за руком да на административним прелазима „Јариње“ и „Брњак“ поставе своје царинике и полицајце. У одговор су мештани – Срби – блокирали граничне прелазе, каже шеф сектора за етнополитичке конфликте Института Европе Павел Кандељ:

Срби не желе да тамо буду присутни косовски цариници, односно Албанци. Дакле, покушавају да их отерају одатле. У одговор косовске власти покушају тамо да поставе своје царинике користећи притом подршку војске KFOR-а,  која се тамо налази ради стабилизације ситуације, самим тим одсецајући север Косова од главног дела Србије. Локални Срби тиме нису задовољни, стога су организовали демонстрације у току којих је дошло до сукоба са снагама KFOR у којима је било неколико рањених (…).

У инцидентима су рањена седморица Срба и четворица војника KFOR. У одговор на оптужбе српске стране за суровост представника натовских снага саопштено је да су војници KFOR-а пуцали у циљу самоодбране.

Стални представник Русије у НАТО Дмитрије Рогозин је на седници Савета Русија-НАТО захтевао да се спроведе истрага пуцања на косовске Србе у рејону административног прелаза „Јариње“. „У одговор су наведена само оправдања, - изјавио је Дмитриј Рогозин за ТВ канал RT. – Таква неодговорност води у рат.“

Разговор овде, у Савету Русија-НАТО је био врло чудан. Врло емотиван. Стекао сам утисак да моје колеге из НАТО нису у потпуности свесне какве могу бити последице њиховог увлачења у овај конфликт. Уместо да у складу с резолуцијом Савета безбедности ОУН поштују неутралитет они сад подржавају албанске власти на Косову. НАТО је блокирао једини, да тако кажем, „пут живота“ између Срба и осталог дела Србије. Зато што је сад тамо у току грађански рат, он се заиста развија буквално на наше очи у северном делу Косова. Западни представници тамо игноришу информације, саопштења медија добијена из независних извора, од независних стручњака.

Захтев за истрагу инцидената је у телефонском разговору с генералним секретаром НАТО Андерсом Фог Расусеном упутио председник Србије Борис Тадић. „Ниједан проблем не може бити решен насиљем, - изјавио је србски лидер, - подвргавање људских живота опасности не помаже заштити наших интереса.“



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА