BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина иде на Арктик

Кина иде на Арктик
27.09.2011. год.

Кина ступа у борбу за арктичке територије. Милијардер из те земље Хуан Хубо је спреман да уложи 200 милиона долара у куповину земљишта од 300 квадратних километара на северо-истоку Исланда ради изградње туристичког центра. Предстојећа погодба је дигла велику галаму и у самом Исланду, и у другим арктичким земљама. Већина експерата  сматра да није то  само успешни бизнис-пројекат, већ тежња Пекинга да се учврсти на Арктику. Поред тога је то велика површина  земље која се купује – 0,3 одсто територије Исланда.

Економска ситуација Исланда би тешко могла да се сматра стабилном. Земља се није још опоравила од економске кризе 2008. године,  а та би погодба могла да реши део проблема и зато је званични Рејкјавик прво радо пристао. Међутим, после галаме у штампи се повукао. Кина активно купује земљиште по целом свету, те морамо да будемо свесни међународних последица тога, - изјавио је у интервјуу једном листу министар унутрашњих послова Исланда Огмундур Јонасон. Кина нема други пут у Арктик, те ће та погодба моћи да га пружи Пекингу, - пишу експерти британског листа Фајненшнл Тајмс.  Не вреди драматизовати ситуацију, - каже експерт Института Далеког Истока РФ Андреј Островски.

Кина је заиста заинтересована за истраживање ресурса Арктика и Антарктика. Поред тога жеља једног милијардера да купи део територије Исланда  није довољна основа за жељу Кине да решава у Арктику политичке проблеме. Нисам сигуран да ће у Исланду неко дозволити ту погодбу јер је земља данас чланица НАТО-а. Осим тога, поред економских питања постоје и политичка. Она су много важнија од могућности кинеских милијардера.

Не смемо заборавити да постоји Арктички савет, који се састоји од 8 земаља, а које су директно повезане с Арктиком. Оне би могле да смање апетит Кине, - додаје Андреј Островски.

Борба за Арктик се заоштрила 2007. године, када је познати поларни истраживач и посланик Државне думе Артур Чилингаров подигао руску заставу на дну Леденог мора близу Северног пола.  Ако Русија докаже да су ти планински ланци геолошки наставак руског епиконтиненталног појаса, она  може да добије у Арктику 1,2 милиона квадратних километара и могућност разрада огромних налазишта нафте и гаса. Осим тога, руско министраство одбране је саопштило о намери да створи две руске војне бригаде ради заштите својих интереса у Арктику.

Канада такође претендује на велике територије на Арктику. Ове године је она објавила о војним вежбама у том региону. Са своје стране данска влада је припремила документ Стратегија на Арктику. Тамо прикупљају информације, неопходне ради формалне изјаве о правима на арктичке територије. Дакле, претендената има много, те глобано учешће у борби за Арктик још и Кине тешко да је могуће, - каже Островски.

 



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА