Мисија Фобос-Грунт: пробити пут у далеки космос
Русија се враћа у далеки космос. Важан корак у том правцу биће начињен до краја ове године. Реч је о лансирању аутоматске интерпланетарне станице Фобос-Грунт ради пребацивања тла са Марсовог сателита на Земљу.
Лансирање треба да буде извршено са космодрома Бајконур уз помоћ ракете носача Зенит у новембру. За 11 месеци космички уређај треба да стигне до орбите Црвене планете. Неколио месеци он ће вршити дистанционо истраживање Марса и тражити место за слетање на његов сателит Фобос. Затим ће уређај за спуштање слетети на површину фобоса, како би узео узорке тла који ће бити пребачени на Земљу. Уз помоћ њих научници се надају да сазнају више о процесима који се дешавају Сунчевом систему.
Сва опрема на станици ће бити потпуно нова, она је натрпана научним уређајима, руским, страним и заједничке производње. Међу њима је руско-француски уређај за истраживање распореда метана у атомосфери Марса. Кинески сателит Инхо, који се лансира заједно са Фобосом, биће одвојен од интерпланетарне станице у орбити Црвене планете и бавиће се истраживањем њеног магнетног поља. Тако да је мисија врло сложена, подвлачи заменик руководиоца Роскосмоса Виталиј Давидов.
Својевремено одложили смо ланисрање Фобоса како бисмо били сигурни да ће мисија бити изведена. Одлука је била исправна. Успели смо да повећамо поузданост ове мисије пошто смо извели додатне радове. Сада немамо никакве разлоге који би довели до промене планираних рокова за почетак припреме уређаја на космодрому. Направљена је специјална група, она прати све радове на Фобосу-Грунту, руководилац Роскосмоса сваке недеље слуша информације руководиоца групе о стању радова на том пројекту. Рачунамо да ће мисија бити реализована потпуно и да ће кинески уређај који ће бити избачен заједно са Фобосом, испунити своју мисију. Посао је важан и ризичан. Ако се саберу све веротноће, застаје дах.
Наставак мисије Фобос-Грунт биће пројекат Марс-Нет, који ће бити реализован оквирно 2017. године. Надаље ће се експедиције ка Црвној планети, могуће, упућивати са најближег суседа Земље — Месеца, истиче космонаут, заменик генралног инжењера РКК Енергија Владимир Соловјов.
Треба формирати базу у орбити. На њу би ракете пребацивале велике блокове. Затим склапање и тестирање. Даље на базу долеће посада и проба брод склопљен у орбити. Даље та посада лети на Месец, на астероид. И пре лета на далеке планете или на Месец, треба направити некакве аутоматске сателитске везе око Месеца, помоћу којих се може вршити навигација и предаја информација.
Последња, још совјетска мисија за истраживање Марса стартовала је 1987. године — пројекат Вега, мада није била завршена због губитка везе са космичким уређајем. И сада, после скоро 25 година, нова, руска мисија треба да постави основу напредовања Русије у далеки космос. На пројекту Фобос-Грунт стручњаци желе да увежбају основне технологије за касније експедиције на Црвену планету.
- Извор
- Голос России, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- космос
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »