BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Људи гризу сопствену планету

Људи гризу сопствену планету
27.09.2011. год.
Треба обнављати шуме, чистити воду, смањивати избацивање штетних супстанци

Крај света се одлаже са 2012. године, када су га тобоже предвиђале Маје, за 2030. годину, када ће човечанство исцрпсти све природне ресурсе. Такву изјаву дали су експерти америчке организације Глобал футпринт нетврк. Они тврде да ће погибија човечанства бити дуготрајни процес, везан за прерасподелу ресурса, а тачка после које неће бити повратка биће 27. септембар 2011. године.

До таквог закључка амерички научници су дошли после дугогодишњих прорачуна. Почев од 2001. године, када је човечанство почело да живи на дуг, узимајући све више од природе. Али ако је раније премашивање потрошње било невелико, сада за 9 месеци човечанство троши толико природних ресурса — а то су вода, шуме, животињски свет — колико Земља израђује за 12 месеци. Људи гризу сопствену планету не бринући се за сутрашњицу и за своје потомке.

Нико не спори да се човечанство понекад непромишљено односи према својој планети, ипак тврдити да је наступила тачка с које нема повратка и објављивати тачан датум опасно је, говори саветник РАН Алексеј Јаблоков.

У ствари већ 60-их година прошлог века наша биомаса, тачније читаво човечанство, укључујући животиње и биљни свет, премашио је природну биомасу копна. Од тог тренутка, од 60-их година, човек је постао главни фактор који мења животну средину. Сада је срачунато да је дрвећа које сади човек више него дрвећа која расту у природним шумама. И тако даље...

Нажалост, за сада ми више уништавамо, него што обнављамо, говори Борис Ревич, руководилац лабораторије Института за привредно прогнозирање. Постоји читав низ региона чија природа је претрпела озбиљне промене, додаје научник:

Рецимо, исте те дивне нетакнуте шуме Амазона постепено нестају. Не стиже да се обнови екосистем ни после геолошких истраживања и експлоатације нафте коју невиђеним темпом врше у свету. И да ли ће се тамо природни систем уопште обновити — врло је велико питање за стручњаке. Тако да читав низ територија већ је неповратно изгубљен.

По мишљењу америчких научника, до недавно главни потрошач природних ресурса били су њихови сународници. Они су највише на Земљиној кугли трошили струје и били су испред читаве планете по загађењу атмосфере издувним гасовима. Док су становници Индије и Кине користили мање од половине биоресурса Земље. Ипак данас се ове две земље трећег света труде да ни у чему не заостају за Американцима и почињу да троше исто толико. Зато је питање штедње природних ресурса и њихове обнове сада актуелно као никад, говори Борис Ревич. И сада не треба бројати дане до глобалне катастрофе, већ обнављати шуме, чистити воду, смањивати избацивање штетних супстанци.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/AidanJones/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА