BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Какви писци, такав и устав

Какви писци, такав и устав
18.10.2007. год.

Дио опозиционих партија окарактерисао је јуче, првог дана скупштинске расправе, Предлог устава као дискриминаторски, антисрпски, али и антицрногорски акт, који не гарантује равноправност народа и грађана. Маратонска сједница, за коју је најављено да ће трајати од десет до 19 часова, скраћена је за 15 минута, како је образложено, због фудбалске утакмице црногорске репрезентације.
Посланик "Српске листе" Зоран Жижић рекао је да ће овај устав бити запамћен по томе што је њиме створена грађанска држава Црногораца. Биће то, сматра он, неистинит устав, и представљаће корак уназад у односу на важећи. Критиковао је власт зог неспремности да прихвати ријеч "равноправност" у преамбули. Незадовољан је и рјешењем питања службеног језика, јер је "зачуђујуће за сав нормални свијет да се Црна Гора одриче свог матерњег и уводи непостојећи. Жижић сматра да су и државни симболи морали бити прецизно дефинисани да би се избјегли проблеми са законом.
- Предлог устава написан је на најчистијем српском језику, који је бачен у запећак. Овакав устав продубиће подјеле, јер га добар дио грађана неће доживљавати као свој -поручио је Жижић.
Посланик ПзП-а Небојша Медојевић окарактерисао је Предлог устава као "компромис у мјери могућег", и изразио наду да ће се до краја расправе проширити круг партија које га подржавају.
- Постоје снажне националистичке снаге на једној и другој страни које желе да Србе посвађају са Црном Гором и да на томе граде своју патриотску причу. Спремни смо да примимо нападе свих који мисле да је у преговорима нешто рађено "испод жита",али апелујем да не користе методе тајних политичких полиција.
Он је истакао да ПзП нема ништа против тробојке као државне заставе и најавио да ће подржати тај амандман СНП-а.
Његов колега Горан Батрићевић, најављујући подршку ПзП-а уставу, оцијенио је да ће се његовим усвајањем створити услови за смјену последњег ауторитарног режима. У ПзП-у су, додао је он, јако незадовољни рјешењем за избор Судског савјета. Батрићевић је казао да је ПзП у завршници преговора "више заступао ставове остатка опозиције него своје". То је демантовао Драгиша Пешић (СНП), позивајући се на детаље договора о држављанству.
Посланик ДПС-а Миодраг Вуковић рекао је да су око начина усвајања устава у тој партији "преломили". То значи, појаснио је он, да ће ДПС све учинити да устав буде усвојен у парламенту како би грађани били релаксирани размишљања о томе.
Полемишући са Мевлудином Нухоџићем (ДПС), који је хвалио Предлог устава и залагао се за помирење, посланик СНП-а Василије Лалошевић позвао га је да гласа за амандмане његове странке.
- Ако сте за помирење, прихватите тробојку као државну заставу, гласајте да српски јеик не буде успутни, и вратите цркве у устав -поручио је Лалошевић.
За Кемала Пуришића (БС) усвајање устава у Скупштини било би први корак ка равноправности свих, без чега нема помирења.
- Историјски је значајно што су се Бошњаци и босански језик нашли у уставу. Очекујемо да ће питање државних симбола бити ријешено тако да представља друштвену реалност Црне Горе-казао је Пуришић.
Предраг Поповић(НС), казао је да се Предлогом устава игнорише воља половине Црне Горе, те да је он једнострани и антисрпски акт.
- У преамбули се не зна ко су народи а ко националне мањине, али се то јасно види из одредби о службеном језику. Овим антисрпским актом предвиђено је да службени језик буде једини који не постоји Нећемо ћутати док нас неко проглашва националном мањином-казао је Поповић, оптужујући ПзП да су "ударили печат на антисрпски устав".
ДСС, како је најавио посланик те партије Ранко Кадић, неће гласати за предлог устава, јер "носи опасну поруку да ће Црна Гора још дуго бити подијељена".
- Српски језик, којим говори 64 одсто становништва стављен је у исту раван са хрватским, за који се опредијелило 1,1 одсто грађана. То није демократија, већ сила. Државотворни српски народ сте претворили у мањину-истакао је Кадић.
Посланик ЛПЦГ Миодраг Живковић, иако задовољан Предлогом устава, оцијнио је да је он "добар ко га је, како и колико писао".
За посланика Демократског савеза Албанаца Мехмета Бардхија другог круга преовора није ни било, јер нико није упутио позив, који би морао важити за све из опозиције Он је упозорио да ће по овом уставу Албанци из САД остати без црногоеског држављанства.
Посланик ХГИ Божидар Николић казао је да је Римокатоличка црква морала бити поменута у уставу, као и остале вјерске заједнице, посебно апострофирајући ЦПЦ.
Скупштинска расправа наставља се данас, а према најавама, гласање о уставу и уставном закону за његово спровођење могло би услиједити у петак.

Снимак преговора на сајту СНП-а

Посланици СНП-а најавили су да ће од данас на сајту те странке бити доступан аудио запис комплетног тока преговора власти и опозиције о уставу. И посланик ПзП-а Небојша Медојевић понудио је заинтересованима ЦД са снимком читавог преговарачког процеса. Преговори су, према заједничком договору, снимани јавно, а вођен је и записник.

Црвено

До чарки је дошло и између Зорана Жижића и његових некадашњих партијских колега из СНП-а. Повод је било Жижићево добацивање са мјеста за вријеме дискусије једног од посланика СНП-а, због чега су из те странке бурно протестовали.
- Молим колеге из СНП-а да ме оставе на миру.Не залијећите се на мене. Не нападам вас, а и не видим да сам обукао ишта црвено-казао је Жижић.

Нема Мила

Првог дана расправе о најзначајнијем акту државе Црне Горе у клупама ДПС-а није било посланика и шефа те странке Мила Ђукановића. На ту чињеницу указао је Срђан Милић(СНП), наглашавајући да би Ђукановић морао бити у парламенту "јер СНП жели очи у очи, у Скупштини, а не по кафићима да прича о најважнијим стварима".

Шапе и репови

Оштрији тонови чули су се током дискусије Божидара Вуксановића (ДПС), који је посланику СЛ Будимиру Алексићу рекао "немате право да стављате шапу на српски народ". На то је реаговао шеф посланичког клуба СЛ Новак Радуловић, демонстративно напуштајући салу.
- Како би Вама, господине Вуксановићу, било да Вам кажем да машете репом -негодовао је посланик СЛ Зоран Жижић.
Покушавајући да смири страсти, Ранко Кривокапић је "појаснио" да је шапа метафора за монопол, а махање репом увреда.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА