BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија добила нову владу

Србија добила нову владу
16.05.2007. год.

Србија је синоћ добила нову владу. Посланици су, јавним гласањем, изабрали владу са премијером Војиславом Коштуницом на челу, око 23.30 сати, пола сата пре истека уставног рока. Од 244 присутна посланика „за” избор су гласала 133, „против” је било 106, уздржала су се три, а два нису гласала. Одмах по избору премијер и министри положили су заклетву и тиме ступили на дужност. После полагања заклетве, у скупштинском холу приређен је коктел.Избору нове владе претходила је бурна дебата у којој су учествовали само опозициони посланици, који су истицали да ће Србија добити владу у уставном року, и све  је текло мирно док око 20.45 Александар Вучић (СРС) није обавестио посланике да се у Београду дешава „хапшење Ратка Младића” затраживши објашњење. Ово обавештење довело је до прекида седнице око 22 часа да би, после консултација, она била настављена око 22.30 расправом о хапшењу.

Резултат овог прекида била је и промена председавајућег. Милутин Мркоњић препустио је место, у знак протеста, Радету Обрадовићу, потпредседнику из ДСС-а, који је седницу водио до гласања, а Мркоњић је преузео председавање када се полагала заклетва. Током целе расправе опозиција је указивала на то како ће нова влада положити заклетву пред „припадником бившег режима”. На то су, свако на свој начин, подсетили Томислав Николић, Ненад Чанак, Ивица Дачић... Сви су, описујући како је у тој влади „спојено неспојиво”, такође указали како је свака странка аплаудирала само својим кандидатима за министре.

Први учесник у дебати Чедомир Јовановић, шеф посланичког клуба ЛДП-а, истакао је да је важно да Србија што пре добије владу, али је оценио да нова влада неће бити ни демократска, ни реформска, ни европска – „мандатар сте супротно вољи грађана и читате експозе зато што су ваши коалициони партнери попустили под уценама”. Јовановић је казао да је Коштуница и у претходном експозеу промовисао као приоритете Косово, евроинтеграције, Хаг, изградњу правне државе, али се „показало да је ваша влада неспособна да их решава”. Јовановић је позвао Коштуницу, између осталог, да направи први корак и да каже да Ратко Младић није српски херој, „ако већ не можете да га ухапсите”. Он је, ипак, поручио Коштуници: „Можете рачунати на подршку ЛДП-а, ако је будете тражили за промену курса ваше политике. Истовремено, даћу све од себе како би ваш мандат трајао што краће, да ми дођемо на власт и урадимо све послове за које сте ви препрека од 2003. године”.

Констатујући да „Србија добија марионетску владу”, Томислав Николић, заменик шефа посланичке групе СРС-а, питао је, како је рекао, по ко зна који пут, шта ће влада да учини кад САД и ЕУ признају независност Космета: „Ви знате да нас чека независност Космета, избегавате одговор шта ћете урадити, понављате како је то неприхватљиво. Па и мени је неприхватљив паприкаш, али, кад ми га жена скува, ја једем”. Према Николићевим речима, „поједини министри ушли су у владу само да би избегли хапшење и затвор”, „борба против криминала свела се на хапшење неколико пумпаџија и цариника, вођа друмске мафије није ухапшен, само је променио ресор...” Николић је коментарисао готово све кандидате за министре, наводећи да ће „Министарство одбране вероватно набавити једно 30.000 хулахопки с обзиром на то коме је додељено...” Он  је, међутим, нагласио да „ни једну лошу реч нема за Драгана Јочића” да би онда читао како су Јочића потпредседници ДС-а Петровић и Шутановац, кад су тражили његову смену, називали криминалцем, а „сад ће седети у истој влади”. На крају је констатовао да је влада састављена на западу.

Ненад Чанак, шеф посланичке групе „Војвођански посланици”, зажалио је „што су се разишли ДСС и СРС”, констатовао да нова влада представља континуитет са претходном која „личи на Нерона, јер јој је мандат започео кад је запаљен Хиландар, а завршио се пожаром у Централном затвору”. И Чанак је питао шта ће се десити кад 12 чланица Савета безбедности прогласи независност Космета – „магла и паучина, ми се не слажемо”. Он је поменуо и како Коштуница ниједну реч у експозеу о Војводини није рекао, истакавши да је једном гласао за Коштуницу, али да никад више неће.

Ивица Дачић, шеф посланичке групе СПС-а, констатовао је како три месеца није било договора о влади, а „онда је за ноћ склопљен. Онај ко вас је спојио, тај ће вас ускоро раздвојити кад прогласи независност Космета”. Дачић је потом подсетио на све међусобне оптужбе које су разменили посланици ДСС-а и ДС-а кад је биран Томислав Николић за председника парламента, упитао да ли је Николић биран да би се заплашили ДС и ЕУ, а завршио излагање речима: „Желим Србији све најбоље и нека нам Бог помогне са вама у влади”.

Балинт Пастор (СВМ) казао је: „Радујем се формирању владе демократског блока, али изражавам сумњу, после свих међусобних увреда, да ће она бити стабилна”. Пастор је констатовао да „ниједна влада од 1990. није изабрана, а да мандатар у свом експозеу није поменуо националне мањине – стварно сам изненађен”. Он је, такође, рекао и да „ако ће влада већ бити гломазна и скупа, зашто није било места и за министарство за националне мањине”. Пастор је додао да СВМ не може гласати за понуђени програм – „бићемо уздржани”.

Срђан Шајн, лидер Ромске партије, казао је да очекује да се у ресорна министарства која ће се бавити спровођењем програма „Декада Рома”, укључе Роми, да буде одређен буџет за интеграцију Рома и најавио да ће гласати за избор владе „у нади да се ово реализује.”

Око 20.45 часова у салу је ушао Александар Вучић (СРС). Саопштио да, док посланици разговарају о влади, „неко наређује хапшење Ратка Младића. Блокирали су Делиградску улицу и иду од собе до собе”. Вучић је захтевао објашњење. То је била иницијална каписла за скретање дебате са главне теме – избор владе, па и за каснији прекид седнице око 22 часа, да би се наставила пола сата касније.

Хапшење и влада

После Вучићевог обавештења, Драган Јочић, стари-нови министар полиције, рекао је посланицима да је реч о акцији Војно-безбедносне агенције у самачком хотелу у Делиградској улици, која је почела јуче ујутро око пола једанаест, на основу дојаве и по налогу Тужилаштва за ратне злочине. Томислав Николић није био задовољан овим одговором, упитавши како је могуће да он као министар не зна шта ради ВБА. Реаговао је и Ивица Дачић, који је акцију у Делиградској назвао провокацијом оних снага које су желеле да буду конструктивне. Он је затражио од Милутина Мркоњића да закаже консултације шефова посланичких група.

После наставка седнице, Расим Љајић је дао објашњење о акцији. Чедомир Јовановић казао је да уцене не могу бити метод на основу кога ће бити формирана влада, као ни „влада која ће се извињавати што примењује закон”. Јовановић је рекао да је Младићу место у Хагу, Вучић тражио од Коштунице да каже ко је ухапшен - „није Младић, али неко јесте...” Ненад Чанак критиковао је и власт, због свега што се догодило, али је и радикалима замерио да су све ово знали јуче ујутро... Председавајући Раде Обрадовић позвао је све „који нису посланици и кандидати за министре да изађу из сале”, а Томислав Николић је са говорнице рекао како је „једном човеку напипао оружје - срам вас било, откуд оружје у сали”. Одговорено му је да нема оружја, а Николић је казао како је један посланик ДСС-а упозорио човека да из обезбеђења да изађе и остави оружје”. Ова „акција-дебата” била је завршена у 23.28 минута, па је могло да се пређе на гласање.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА