Нови стамбени кредити за младе
Најмлађе и једно од најактивнијих министарства у Влади РС, у јавности је постало препознатљиво по акцијама подршке породицама.
Од симпатичне Конференције беба, до кредита за младе брачне парове и поклона малишанима из породица с више дјеце, Минситарство за породицу омладину и спорт, многим својим активностима, показало је да се залаже за очување темељних вриједности које су у РС, нажалост, заборављене. Министар Проко Драгосављевић, у разговору за "Фокус" најављује и неке нове мјере у борби за повећање наталитета и за достојанство породице.
ФОКУС: Посјетили сте неколико вишечланих породица, које су након тога привукле медијску пажњу и стекле пријатеље и донаторе. Ипак, већина таквих породица сама се бори за опстанак. Имате ли регистар вишечланих породица у РС и стратегију како их подржати?
ДРАГОСАВЉЕВИЋ: Управо смо прикупили податке о продицама са четворо и више дјеце, како бисмо уредили регистар и направили социјалну карту. Када снимимо ситуацију, предложићемо да Влада формира фонд са 300 до 500 хиљада марака, из којег би се финансирало стамбено збрињавање тих породица, доградња или обнова њихових кућа и станова, јер имамо породица које живе без купатила или без струје.
Широм РС има веома много породица с више дјеце. Рецимо, када смо одликашима из породица са четворо и више дјеце поклањали уџбенике и школске торбе, требало нам је око 200 хиљада марака, јер у РС има више од 400 таквих породица, а највише их је у Котор Варошу, Челинцу и Билећи.
Нама није циљ да се претворимо у паралелни центар за социјални рад, него да вишечланим породицама пружимо подршку, како би то оне биле стабилне, здраве и срећне. Желимо да тим породицама, које данас прати лош имиџ, вратимо дигнитет. Код нас влада стереотип да су само породице с једним или два дјетета урбане, грађанске, фине породице. Такав став, наравно, има погубне посљедице. Недавно је у Лакташима засједао Демографски савез РС и још једном упозорио да нам пријети изумирање.
Да би младе подстакли на рађање, предложили смо продужење породиљског одсуства, повећање материнског додатка, бенефиције на послу за породиље, односно родитеље мале дјеце, те увођење неке врсте посебног стажа за мајке с више дјеце.
ФОКУС: Размишљате ли о увођењу пензије за мајке које су одгојиле четворо или више дјеце?
ДРАГОСАВЉЕВИЋ: Пензија, можда, не би била најбоље рјешење, јер и мајци и дјеци и цијелој породици приходи највише требају док су дјеца мала. Зато би, можда, боље рјешење било нека врста материнског додатка, попут плате.
Министарство рада, Министарство здравља и социјалне заштите и наше министарство управо раде на снимању стања и креирању приједлога мјера за повећање наталитета.
ФОКУС: Колико је до сада додијељено повољних стамбених кредита за младе? Има ли могућности да убудуће ти кредити буду доступни и самцима или паровима са скромнијим примањима?
ДРАГОСАВЉЕВИЋ: То су дефинитивно најповољнији кредити у цијелом региону, јер ми субвенционирамо један одсто камате, тако да млади који узимају те кредите на рок до 20 година, плаћају само 3,75 одсто камате. До сада су при додјели кредита предност имали факултетски образовани кадрови, како бисмо их задржали у РС. Ускоро ће и други млади људи моћи добити стамбене кредите, под врло сличним условима, јер ћемо преко Фонда становања обезбиједити додатних пет милиона марака за ту намјену и пласираћемо их преко више банака. Тако ће млади парови чак и са скромнијим приходима, без жираната моћи узети стамбени кредит.
ФОКУС: А шта је министарство које водите учинило како би се млади активније укључили у друштвени живот и преузели одговорност за своју будућност?
ДРАГОСАВЉЕВИЋ: Млади нису неактивни и незаинтересовани како се обично мисли. Када смо расписали тендер за омладинске пројекте, пријављено је 160 пројеката из цијеле РС, а њих 120, који се односе на уређење околине, обуку на рачунарима, спотске, културне и забавне манифестације, одобрени су. Све су то млади сами осмислили и организовали, а ми смо те пројекте финансирали износима до пет хиљада КМ. Нарочит утисак на нас је оставио камп извиђача на Мраковици и такмичења у првој помоћи на Бардачи, тек акције младих из села и малих мјеста. И представници међународних организација ГТЗ и Чезви одушевљни су активностима наше омалдине.
Наравно, то што ми у РС, за разлику од Федерације БиХ, имамо дефинисану омладинску политику и мрежу омладинских савјета, битно утиче и на активност младих.
Енглески за посао
У организацији Министарства за породицу, омладину и спорт, више од 1.200 дјевојака и младића у 28 градова широм РС, беспалтно похађају курс енглеског језика. Четворомјесечни курсеви намијењени су студентима, младима који су завршили средњу школу или факултет, и који су незапослени, како би, са знањем енглеског, лакше нашли посао.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »