Италијански војници ипак добили рак на Косову
Италијански министар одбране Артуро Париси изјавио је пред анкетним одбором да је 255 италијанских војника оболело, а 37 умрло после боравка у зонама у којима је коришћено оружје са осиромашеним уранијумом.
Министар је нагласио да парламентарном истрагом још није поузданоутврђено да постоји веза између осиромашеног уранијума и малигних обољења.
Један од иницијатора истраге и посланик Зелених у италијанском парламенту Тана де Зулета изјавила је за Би-Би-Си да је још 1999. године парламент уочио "забрињавајући" пораст броја малигних обољења код италијанских војника који су служили на Косову, пре свега Хочкинсовог синдрома, али и других малигних оболења.
"Проблем је у томе што наши војници, када су ушли на Косово, где је, према подацима НАТО-а, бачено 300 тона муниције са осиромашеним уранијумом, за разлику од америчких и британских војника нису добили никаква упутства ни заштиту", рекла је Де Зулета.
Она је додала да су посланици у парламенту "дигли буку" и успели да дођу да драгоцених информација о томе колико је и где осиромашени уранијум кориштен, како на Косову тако и у БиХ.
Де Зулета је оспорила податке о броју оболелих и умрлих војника које је изнео министар одбране, указујући на то да се они односе само на активне припаднике војске, али не и на оне који су у међувремену напустили оружане снаге.
Посланица Зелених рекла је да су се у оквиру истраге научници посебно бавили "наночестицама".
"Наиме, после експлозије, осиромашени уранијум, али и делови метала погођеног циља, разбијају се у огроман број сићушних наночестица. Такве честице нађене су у органима оболелих војника, што свакако треба даље подробно проучавати", рекла је Де Зулета.
Она је нагласила да "нико не чини ништа за цивиле који су били жртве тог оружја - од БиХ, преко Косова, до Ирака и Сомалије".
"Пентагон ће до краја октобра поднети извештај о оболевању од рака у америчким оружаним снагама, и то је добро, али не смемо да се зауставимо само на војницима. Сматрам да има довољно научних и клиничких доказа да се, из превентивних разлога, забрани употреба муниције са осиромашеним уранијумом. То би требало да буде услов за покретање будућих заједничких операција НАТО-а", рекла је посланица Зелених.
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »