BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нуклеарне набоје «прековали» у гориво

Нуклеарне набоје «прековали» у гориво
05.09.2011. год.

У оквиру америчког програма Мегатоне у мегавате, познатог и као пројекат ВОУ-НОУ, прерађено је већ 425 тона високобогаћеног уранијума од 500. То је саопштила корпорација за обогаћивање  САД ЈУСЕК – партнер државне корпорације Росатом у овом пројекту.

Међувладини споразум, потписан 1993. године, предвиђа да  ће се извађен из руских бојевих глава  високообогаћени уранијум користити као гориво на атомским електранама САД.  Уговор је већ испуњен за 85 одсто. Према речима стручњака,  прерада такве количине уранијума је једнака уништавању 17 хиљада нуклеарних набоја, добијено гориво је једнако 10 и нешто милијарди барела нафте. Толико САД увозе више него у току 2 године. Овај пројекат је имао велики значај за Русију, нарочито у првој фази, када је руска економија преживљавала тешко доба, међутим, данас се много тога променило, - истиче експерт-атомиста Булат Нигматулин.

Када се закључивао тај споразум, Русија није имала новца. Тада је овај уговор био од значаја. Међутим, данас код нас нема кризе, имамо довољно долара.Цена горива је на неки начин повезана с енергентима. Ми смо продавали уранијум, када је цена нафте износила 10 до 30 долара, данас нафта кошта 100 и нешто долара. Експерт такође сматра да настављање деловања уговора на данашњим условима није уносно за Русију. Иначе, његово деловање престаје 2013. годне. После тога сарадња може бити настављена на погоднијим условима, тим пре што на америчким атомским електранама половина читаве струје се израђује захваљујући руском уранијуму. Да не би сарадња била прекинута, у марту ове године ЈУСЕК је потписала с руским партнером, компанијом Техснабекспорт нови уговор за испоруке нискообогаћеног уранијума за 10 година унапред. Споразум ће омогућити Русији да добије око 3 милијарде долара, међутим, није то главно. Гориво се неће производити од набоја, - истиче Булат Нигматулин.

То је учинковито. Имамо много капацитета за обогаћивање, скоро 50 одсто светских капацитета. Кад добијемо природни уранијум, наш или из других земаља, ми га обогаћујемо и продајемо. При томе користимо наше технологије. Формира се савремена цена која ће бити рентабилна.

Конкрунеција на светском тржишту испорука уранијума постепенно расте. Поред Русије  продају нуклеарно гориво Французи,  капацитете за обогаћивање има Кина и друге земље, где је развијена атомска енергетика. Према претходним проценама, после 2013. године испоруке у САД обогаћеног уранијума могу да износе 20 одсто  потреба свих реактора који раде у САД-ама.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...

Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.


Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...

Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...


Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА