Ако остаје РС, мора постојати и њена полиција
Предсједник Хрватске демократске заједнице /ХДЗ/ БиХ Драган Човић сматра да ће питање полиције у БиХ уредити будући устав БиХ, појаснивши да ће ако остане Република Српска /РС/ постојати и полиција РС.
"Полиција мора да буде уређена као и у другим земљама ЕУ и ту не треба измишљати топлу воду. Нама је много важније потписати Споразум о стабилизацији и придруживању с ЕУ него било какав садржај документа о реформи полиције", рекао је Човић за "Вечерњи лист", издање за БиХ.
Он сматра да је договор предсједника Савеза независних социјалдемократа Милорада Додика и Странке за БиХ Хариса Силајџића о реформи полиције у БиХ окренут против Хрвата.
Човић је додао да тај договор за њега није изненађење.
"Када смо у протеклој фази преговарали о уставним промјенама, настојали смо се заштитити од тога. Да смо провели прву фазу, данас се ни ово не би догодило", рекао је Човић.
Он је као могући разлог зашто је Силајџић потписао договор са Додиком навео и "куповину времена".
"Ако не можете добити цијелу БиХ за себе као унитарну државу, онда се у овој фази задовољите с пола земље. Данас је Федерација БиХ ентитет примарно бошњачког народа. У парламенту и влади Хрвати не могу ништа провести", оцијенио је Човић.
Наводећи да је Силајџић на захтјевима за укидање ентитета добио изборе и изградио концепт Додикове побједе, Човић је рекао да је изненађен садашњим Силајџићевим приступом.
"Овај пут, свјесно или не, ојачао је позицију премијера РС и тог ентитета. То је изазвало и међу бошњачким странкама оштре полемике", рекао је Човић.
Он је најавио да ће ХДЗ БиХ, уколико сљедеће седмице буде договорена реформа полиције у БиХ, за 15 до 20 дана објавити свој приједлог уставних промјена.
"Имаћемо га врло скоро. На томе интензивно радимо, а сада је питање процјене тренутка када га објавити", истакао је Човић и додао да је у Крешевској декларацији остављен простор за могућност јасног договора са бошњачком и српском страном и међународном заједницом.
Човић тврди да се потписивањем Крешевске декларације, ХДЗ БиХ није одрекао априлског пакета уставних промјена, нагласивши да његово одбијање шкоди Хрватима у БиХ.
"Да смо тај `пакет` прихватили не би нам данас (предсједавајући Предсједништва БиХ) Жељко Комшић могао мијењати амбасадоре кад му падне на памет. Господин Комшић, једнако као и Силајџић заговара грађанску државу, а то што они причају усмјерено је против интереса највећег броја Хрвата у БиХ", оцијенио је Човић.
Предсједник ХДЗ-а БиХ сматра да је сахрана покојног предсједника РС Милана Јелића била демонстрација државе Републике Српске.
"Тамо су биле све владике, бројни свештеници, предсједник и премијер Србије Борис Тадић и Војислав Коштуница. Порука из РС била је више него јасна. Она је говорила о томе како се организују они који имају организован систем и институције", закључио је Човић.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »