Русија свјетски лидер у извозу дијаманата
Русија је у првој половини ове године извезла 22,531 милиона карата дијаманата за укупно 1,583 милијарде долара.
Извјештај руског министарства финансија је сачињен на основу сертификата Кимберлитског процеса неопходних за реализацију извоза драгог камења. У земље Европске уније Русија је у првом тромјесечју извезла 4,276 милиона карата дијаманата у вриједности 309,531 милион долара, а у другом кварталу је повећала извоз на 4,802 милиона карата вриједних 374,365 милиона долара.
У остале земље - Белорусију, Белгију, Велику Британију, Израел, Индију, Кину, УАЕ, САД, Украјину и Јапан - Русија је у првом кварталу извезла 6,692 милиона карата за 420,349 милиона долара, а у другом 6,761 милион карата за 478,553 милиона долара.
Руски увоз дијаманата из ЕУ, према подацима Министарства финансија, у првом тромјесечју је износио 58.721 карат у вриједности 260.991 долар, а у другом 44.319 карата за 378.331 долар. Русија је из других земаља - Белгије, Велике Британије, Израела, Конга, САД, Сјера Леонеа и Јапана - у првом кварталу увезла 58,737 карата дијаманата за 1,318 милиона долара, а у другом тромјесечју 46.378 карата за 2,712 милиона долара.
Колико су Руси доминантни у овој области говори податак да на свјетском тржишту дијаманата руска државна компанија за експлоатацију и трговину дијамантима "Алроса" учествује са 25 одсто.
Кимберлитски процес је формиран како би се из легалног промета искључили такозвани конфликтни дијаманти од чије продаје се финансирају антидржавни и терористички покрети. Учесници Кимберлитског процеса су 2002. године одредили основна правила за међународни систем сертификације дијаманата, према којима се необрађени дијаманати могу испоручивати само земљама учесницима процеса уз сертификате сваке партије.
- Извор
- Б92
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »