Нови хоризонти Роснефта и ExxonMobil
Руска компанија Роснефт добила је приступ налазиштима концерна ExxonMobile („Ексон Мобил“) у САД, тачније, у Мексичком заливу и у Тексасу. Са своје стране, амерички нафтни гигант ће учествовати у истраживању и експлоатацији руског арктичког копна. Споразум о стратешком партнерству су председници компанија Едуард Худајнатов и Нил Дафин потписали у присуству премијер-министра Русије Владимира Путина. Вероватно је овде кључна реч „стратешки“. То није меморандум о намерама, већ правно обавезујући документ. И не ради се само о заједничком раду на копну. Тако ће се у Санкт Петербургу појавити научни центар за арктичка истраживања. Претпоставља се такође и размена персонала и искуства, припрема кадрова и размена праксе запослених. Димензије сарадње оценио је Владимир Путин.
Размере инвестиција су врло велике. Страшно је и изговорити такве цифре. Директне инвестиције, као што сам видео у информаторима, могу износити од 200 до 300 милијарди. А ако је реч о уређењу територије, инфраструктури – цифра може достићи и 500 милијарди. На копну компанија ради преко 50 година. Погледао сам и оно што ме је задивило јесте то што платформа у Канади може да издржи ударац глечера од 1 милион тона.
Раније је у својству иностраног партнера на руском арктичком копну Роснефт разматрао британски ВР. Међутим, размену акција је блокирао конзорцијум Alfa-Access-Renova – руски акционар ТНК-ВР. После изласка ВР Роснефт је водио дијалог с лидерима из области нафте и гаса, између осталог Shell и Chevron. Међутим, на крају је управо „Ексон Мобил“ успео да окрене овај посао у своју корист. На добитку су обе стране – и Роснефт и „Ексон Мобил“. По речима потпредседника Игора Сечина, понуда „Ексон Мобил“ је знатно боља, не само од услова које је нудио ВР, већ и од свих других претендената на руска налазишта. Предлог америчке компаније се показао као врло разгранат. Овакав бисер није остао незапажен.
Неостварена размена акција с ВР (компанија је требало да преда Роснефту 5% добивши у замену 9,5% акција руске компаније) називана је „послом године“. У освајање деоница на Карском мору компанија је била спремна да уложи до 2 милијарде долара. Сад је шема другачија. Размена акција се засад не планира. Већ сад „Ексон Мобил“ намерава да инвестира 3,2 милијарде долара, што је један и по пут више од понуде ВР. Међутим, предност није само у износима и цифрама. Ова сарадња ће повући напред научно-истраживачку базу за Арктик, као и припрему кадрова и заједнички рад с инвеститорима.
Историја односа између Роснефта и „Ексон Мобил“ дуга је већ 16 година. 1996. године закључен је споразум о сарадњи на пројекту „Сахалин-1“ на Далеком Истоку, у којем је удео „Ексон Мобила“ износио 30 процената. У јануару ове године на Светском економском форуму у Давосу компанија се договорила о заједничком освајању руских црноморских гасних ресурса. На југу Русије посао ће почети од геолошких испитивања на деоници Туапсински превој.
Нови споразум ће најпотпуније реализовати потенцијал обе компаније. Председник „Ексон Мобил“ Рекс Тилерсон назвао га је историјским. На потписивању се окупио крем савета директора обе компаније.
Роснефт ће бити прва руска компанија која ће ући у налазишта САД. Истовремено се разматра неколико пројеката, у којима ће Роснефт добити удео пропорционалан уделима „Ексон Мобил“ у Русији. Између осталог, за рад у Карском и Црном мору компаније ће основати заједничка предузећа у којима ће 67 одсто имати Роснефт, а 33 – „Ексон Мобил“. У складу с тим, у америчким пројектима се овај однос мења у корист „Ексон Мобил.“ Засад се говори о шест пројеката у две земље.
Компанија тек треба да одлучи у којим тачно пројектима ће Роснефт учествовати. Међутим, главна одлука је по мишљењу Игора Сечина, већ донета – „Ексон Мобил“ дозвољава руској компанији приступ на своје деонице налазишта. А „Ексон Мобил“ је заинтересован за „Приновоземаљске деонице у Карском мору и Туапсинском превоју у Црном мору.
Корист од овог партнерства неће имати само ове компаније. 300 милијарди долара, које буде добила руска економија могу бити полазни. Игор Сечин је ову цифру дефинисао као минималну и навео је једноставну аритметику:
За реализацију пројекта само у Карском мору потребно је минимум 10 морских платформи. Вредност сваке од њих је до 15 милијарди долара. То су трошкови само за морску технику. Ево и реалних цифри – то је оно што се назива директним инвестицијама. Желим да се захвалим руководству компаније „Ексон Мобил“ због њихове сагласности да се главне наруџбине поморске технике реализују у руским бродоградилиштима. Премијер-министар је већ истакао да је само једна платформа, саграђена за „Сахалин-1“ отворила 13 хиљада радних места.
Државни значај нагодбе између Роснефта и „Ексон Мобила“ видео је шеф одељења за аналитичка истраживања инвестиционе компаније „Универ-Капитал“ Дмитриј Александров.
Закључивање овог споразума чак није толико важно за Роснефт, колико је за Русију у целини било важно да потврди свој статус државе, која је у довољној мери обезбеђена великим резервама ресурса и дуговременог учесника на нафтном тржишту. Зато су безусловно сви чекали да неки споразум с једном од највећих светских нафтних компанија буде потписан. „Ексон Мобил“ има искуства с радом у Русији и искуство партнерства с истим овим Роснефтом. Ако имамо у виду да се овде неће постављати питање размене акција, у принципу нестају сви ризици било каквог политичког отпора или отпора од стране акционара.
Приликом потписивања докумената Владимир Путин је истакао да ће овај догађај бити позитивно прихваћен на светским енергетским тржиштима, јер отвара нове хоризонте за светску енергетику. Споразум две нафтне корпорације светска тржишта нису подржала речима, већ порастом. До краја дана акције Роснефта на берзама сировина скочиле су скоро 3 процента.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »