BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Не тргујте Светом српском земљом

Не тргујте Светом српском земљом
07.10.2007. год.

Они који решавају питање Косова треба прво да оду тамо и да виде како то изгледа. Косово је за Србе - Света земља и оно за њих има посебан значај, рекао је поглавар Руске православне цркве патријарх Алексеј Други на заседању Парламентарне Скупштине Савета Европе у Стразбуру.
Руски патријарх је поручио “да мора да се говори о неометаном рушењу српских цркви на Косову које датирају из 13. и 14. века, а које су под заштитом Унеска”
 
Одговарајући у току дебате на посланичко питање патријарх Алексеј Други је рекао да питање Косова “често решавају они који лоше познају тај део Европе”.
- Проблем Косова на жалост предмет је политичке трговине интереса који немају много заједничког са тежњама оних који тамо живе. Треба рећи да се настављају велике патње, како становништва у покрајини, тако и избеглица са Косова. Уништавања храмова на Косову заоштравају конфликт, а нису створени ни услови за дијалог. Због тога међународна заједница треба да игра улогу конструктивног и непристрасног посредника - истакао је руски патријарх.
 
Поглавар Руске православне цркве нагласио је “да међународна заједница данас тешко може да схвати шта православни споменици на Косову значе”.
- Ако то није узето у обзир - то понижава читав један народ. Међурелигиозни дијалог је занемарен на и он би требало да буде успостављен за добробит Косова - објаснио је Алексеј Други.
Упитан да ли је Московска Патријаршија спремна да посредује у спору између такозване Македонске Православне Цркве и Српске Православне Цркве, руски патријарх је одговорио “да је убеђен да се путем дијалога могу решити многе поделе”.
 
Говорећи пред европским парламентарцима, Патријарх Московски и све Русије Алексије Други је предложио мировне услуге РПЦ ради регулисања проблема Косова.
РПЦ која има велико искуство у мировној делатности, спремна је да пружи добре услуге ради мирног регулисања ситуације на Косову, изјавио је Алексије Други. Он је изразио жаљење што се до сада на Косову не поклања дужна пажња мировном потенцијалу религиозних заједница.
 
Поглавар РПЦ позвао је да се преговарачки процес о статусу покрајине учини отвореним за све који могу на њега повољно да утичу. Мислим да пут ка разрешењу косовског питања лежи у стварању повољних услова за дијалог. Посредништво међународне заједнице треба да буде непристрасно и конструктивно. Управо то ће му пружити ауторитет, рекао је патријарх Московски и све Русије. Он је подвукао да ће у сваком случају једнострана решења која не уважавају мишљење српског народа створити неправду и довести до дугогодишњих страдања људи. Како је рекао Алексије Други, нажалост, проблем Косова био је и наставља да буде објекат политичког цењкања, и многе снаге имају тамо своје интересе, који се ретко подударају са надама и тежњама народа који тамо живе, истакао је поглавар РПЦ.
 
Он је констатовао да се страдања многих људи који живе на Косову настављају, многи од њих постају избеглице лишене елементарних животних услова. Поглавар РПЦ скренуо је такође пажњу на то да се ситуација није променила увођењем мировног континента УН на Косово. Ми поздрављамо међународни програм за обнову Косова, сматрамо то важним, али да ли је требало дозволити вандалско рушење цркава, које је продубило самим тим конфликт. Јер рушења нису престала ни појавом мировног континента, рекао је Алексије Други. Поглавар РПЦ објаснио је ту ситуацију тиме да питање Косова често решавају људи који нису боравили на косовској земљи и нису видели својим очима шта Косово представља за српски народ.
 
Савремена политичка свест тешко може да замисли појам светиње, неприкосновене ствари, која се не сме заменити ни за каква блага, ни за какве повластице. Управо тако се односе Срби према косовској земљи. И не поштовати то значи увредити у понизити читав народ, изјавио је Алексије Други. Патријарх је такође истакао да је он имао прилике да борави на Косову пољу, где је 1389. дошло до одлучујућег боја за српски народ. Колико споменика, светиња има на територији Косова и ми не можемо мирно да посматрамо како се ти споменици руше, иако су саграђени у 13, 14, 15. веку и налазе се под заштитом УНЕСКА, рекао је Алексије Други.
 
Србија се никада неће потчинити политици силе и никада се неће сагласити са једностраним проглашењем независности Косова. Ово је изјавио са говорнице Палате Европе председник владе Србије Војислав Коштуница, обраћајући се посланицима Парламентарне скупштине СЕ.
Све земље света обавезне су да поштују Повељу УН и вредности које су донеле мир, слободу и процват послератној Европи, рекао је Коштуница. Зато не треба кршити одговарајућу резолуцију СБ УН, која између осталог гарантује територијалну целовитост, суверенитет и независност Србије. Треба мислити на последице грубог кршења међународног права по читаву Европу. Српски премијер изјавио је такође да преговори о статусу Косова нису ограничени временски. Није важно колико ће времена отићи на преговоре. Важно је да се договарање настави, рекао је Коштуница одговарајући на конференцији за штампу на питање како Србија види развој ситуације на Косову после 10. децембра, тачније после датума до када тројка посредника из Русије, САД и ЕУ треба да представи извештај о Косову.
 
Као одговор на питање посланика којим путем је Србија спремна да иде – путем Русије или ЕУ, Коштуница је рекао: РФ сматрамо делом Европе. Србија је заинтересована за сарадњу и са ЕУ, и са РФ. При томе он је подвукао да би Србија желела да ступи у ЕУ. Међутим, Генерални секретар УН Бан Ки Мун сматра да одуговлачењем у одређењу статуса Косова може да лиши поверења администрацију УН у региону и прети да одвуче покрајину у време нестабилности. Таква теза изложена је у реферату Генералног секретара који ће како се очекује бити представљен СБ наредне недеље.



  • Извор
  • Српска политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА