РС има право на издвајање из БиХ, док Косово нема никакво правно на независност
Након прве рунде нових преговора између Београда и Приштине, о могућим солуцијама за србијанску покрајину Косово и Метохију и догађајима који би могли прослиједити након једностраног проглашења независности, разговарали смо с Џемсом Џорџом Џатрасом, директором Америчког савјета за Косово.
ФОКУС: Шта мислите о посљедњим преговорима између Београда и Приштине?
ЏАТРАС: Свакоме је јасно да је немогуће да преговори Тројке доведу до компромиса. Разлог за то вјероватно јесте чињеница да је Вашингтон у потпуности на страни косовских Албанаца, те да су им обећали да ће добити оно што желе ако не дође до споразума. Због тога Албанци немају потребу да преговарају.
Међутим, ни једнострано проглашење независности Косова и његовог признавања од стране САД, такође, не може да буде сигурно, с обзиром на то да у Европи расте отпор према наметнутом рјешењу, упркос снажном притиску Вашингтона. Ако САД увиди да је усамљена у својој тежњи ка независности Косова, вјероватно ће одустати од тога, а Чеку, Тачи и остали неће се усудити да прогласе независност, ако не буду сигурни у подршку САД.
Неопходно је да Србија и Русија појачају напоре у убјеђивању Европљана, нарочито Нијемаца, Британаца и Италијана, да одустану од подржавања САД. При томе, Французи су безнадежан случај, с обзиром на да Саркози жели да буде Бушу оно што је Блер био Клинтону. Истовремено, ми из Савјета САД за Косово појачавамо притисак међу политички активним Американцима да подријемо политику Бушове администрације.
ФОКУС: Одређени политички аналитичари сматрају да је подјела Косова једно од рјешења?
ЏАТРАС: Подјела апсолутно не долази у обзир. Ниједан хектар суверене територије Србије неће јој бити одузет. Приједлог подјеле само је покушај да се Србија наведе да повуче своје аргументе против издвајања Косова и Метохије из Србије. Било каква подјела Косова представља подјелу Србије. Ако је могуће одвојити било који дио Косова, онда нема разлога да се оно у потпуности не сепаратише.
ФОКУС: Да ли подршка САД независности Косова представља први корак према новом рату против Русије и православног народа у цијелом свијету?
ЏАТРАС: То заправо није први, већ најновији потез САД у подржавању Хрватске и босанских Муслимана против Срба, Чечена против Русије, такозване терористичке Албанске националне армије против Скопља, па чак и турске инвазије на Кипар 1974. године и њене константне нелегалне окупације око 40 одсто ове државе.
Као што сам и раније тврдио, у политици Запада, нарочито САД, постоји елеменат који сам назвао православофобија, која укључује страх од Руса, страх од Грка, и посебно страх од Срба. У екстремном виду, ово би чак могло да се сматра одређеним обликом расизма, насталим због незнања и предрасуда, често несвјесних, према културама које су засноване на православљу и византијском насљеђу.
Други фактор који постоји јесте конкретни страх од ислама, који је од напада на САД 11. септембра 2001. постао готово опсесија, те на основу чега се створила идеја да Америка мора имати муслимане на својој страни да би успјела да добије рат против тероризма. А то значи да неко мора бити жртвован да би се муслимани одобровољили.
ФОКУС: Шта ће се десити ако ЕУ или САД прихвате независност Косова без обзира на мишљење Србије?
ЏАТРАС: У скоријој будућности очекује нас опасно вријеме. Вашингтон за сада и даље намеће став да се Косово нелегално одвоји од Србије, и то једностраном акцијом, ако буде потребно. Ипак, таква акција изазвала би жесток сукоб с Москвом, што одређени амерички политичари заправо прижељкују, те би се Европа нашла у немирима.
Међутим, за сада се још увијек не зна да ли је Вашингтон у стању да придобије међународну подршку за своје ставове. При томе, треба имати на уму да ово није 1999. година, односно утицај САД у свијету много је мањи, а уз то, САД има и друге бриге, као што је рат у Ираку и Авганистану, те потенцијални рат с Ираном. Због тога Вашингтон може да пријети, али не може да дозволи себи да "троши снаге" на Балкан. Такође, Буш је постао прилично непопуларан у САД.
ФОКУС: Да ли је Србија недовољно строга када је проблем Косова у питању?
ЏАТРАС: Став Београда јесте конкретан, али стил није прикладан у односу на озбиљност увреда које Вашингтон покушава да нанесе Србији, а које представљају прорачунат напад Вашингтона на Србију и њен народ. Мислим да Србија мора снажније показати да се противи одлукама Вашингтона.
Као што сам и раније рекао, потребно је да политичке партије Србије у новембру изведу на улице Београда пола милиона становника у знак протеста против политике САД, те да размотре одржавање војне вјежбе у јужном дијелу државе, праћену мобилизацијом резервиста. Они који имају непријатељске намјере према Србији требало би да добију разлог да се плаше девет милиона Срба више него што се плаше неколико стотина хиљада Албанаца.
ФОКУС: Шта би Американци урадили када би нека од њених држава затражила независност?
ЏАТРАС: Када је САД у питању, постоје одређени сецесионистички покрети у неколико држава, као што су Вермонт, Тексас, Аљаска, Хаваји, али због малобројности припадника, засад се не схватају озбиљно. Ипак, многи Американци који су упознати с проблемом Косова упозоравају да би се и САД једног дана могли суочити с истим проблемом, с обзиром на то да се на југозападу повећава доминација илегалних имиграната из Мексика и других јужноамеричких држава. Ипак, наши политичари који су тренутно на власти занемарују чињеницу да би судбина коју намећу Србији могла ускоро и њих да дочека.
РС има право на отцјепљење
Народ у РС има морално право на отцјепљење. Заправо, РС има чак веће право на одвајање. Док Косово нема никакво правно или морално право на независност, самоопредјељење РС спречава Дејтонски споразум, који у ствари нема снагу уговора.
Али, управо те земље, нарочито САД, које упозоравају на "Дејтон" као кочницу због које РС не смије напустити БиХ, крше овај споразум тиме што захтијевају све већу централизацију БиХ и евентуално укидање РС.
Вашингтон и његови савезници тврде да Косово неће постати преседан, јер је јединствен случај. Зашто? Јер они тако кажу, ето зашто. Наш циљ требало би да буде да сачувамо права РС у БиХ, као и Косово у Србији.
Одобровољавање џихад ратника
Происламску оријентацију вашингтонских политичара најбоље је изразио, на примјер, конгресмен Том Лантос, предсједник Комитета за међународне односе, који је 17. априла 2007. током расправе о Косову рекао да жели да сви борци џихада широм свијета виде да САД у потпуности подржава стварање муслиманске државе у срцу Европе. Овим је истовремено показао своје непознавање идеологије џихада.
- Извор
- Фокус/Еновости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »