Ректор цетињске Богословије, отац Гојко Перовић, оцијенио је јуче да би, како сада стоје ствари са положајем србског језика у Црној Гори, и како се крше грађанска права људи који говоре србски, нека врста бојкота наставе била потпуно легитимна и оправдана. У разговору за "Дан" изразио је наду да ће људи који о томе одлучују доћи до договора који ће омогућити да бојкота не буде. Не сматра, међутим, прихватљивом иницијативу да Митрополија црногорско-приморска предводи такав бојкот.
- Иницијатива да црква предводи тај бојкот је из најмање два разлога бесмислена и штетна. Први разлог је у томе што црква све православне вјернике без обзира које су нације и којим језиком говоре доживљава као своје. Због тога црква не може да се ставља на чело такве врсте протеста који је везан за политичка права неких људи - објаснио је Перовић.
Како је додао, политичка права су нешто што припада сваком човјеку и то није негативно само по себи, али црква не може да предводи такве протесте.
- Друга ствар је и то што је сами успјех таквог протеста везан за то да ли га предводе и организују ученици или родитељи или нека институција. Сматрам, као грађанин и родитељ, да ће таква врста протеста, ако до њега уопште дође, имати успјеха само ако га предводе ученици и родитељи, дакле они који су оштећени, а не нека институција, нарочито не духовна каква је црква - истиче Перовић.
Тридесетак невладиних организација затражило је прекјуче од Митрополије, као најутицајније институције у Црној Гори, да предводи масовни бојкот наставе уколико се не обезбиједи школовање на србском језику.
Овакав захтјев критиковао је и Србски национални савјет, позивајући да се црква не увлачи у сукоб са државом.
- Србски национални савјет подржава бојкот наставе, као изнуђени одговор српске језичке заједнице на одбијање власти да испоштује њено неотуђиво право на школовање на србском језику, али без икаквог учешћа Српске православне цркве у том процесу - наводи се у саопштењу.
Идеју бојкота наставе подржавају, како је саопштено, "искључиво под условом да пуну одговорност за његов успјех преузму политички и институционални представници србског народа – Социјалистичка народна партија, Нова србска демократија и Србски национални савјет.
Мрежа НВО затражила је и формирање савјета за опште и средње образовање и израду наставног плана и програма као и уџбеника на србском језику.
- Као једино прелазно рјешење за ову школску годину предлажемо да се настава одвија по старом програму и да се нашој дјеци омогући уписивање србског језика и књижевности у дневницима и свједочанствима – наводи се у заједничкој декларацији 30 НВО.
Поручују да ће, уколико њихови захтјеви не буду прихваћени, бити принуђени на најнепопуларнију мјеру, а то је масовни бојкот наставе у новој школској години.
- Очекујемо да нам у овој борби пружи подршку сваки грађанин Црне Горе који се на попису изјаснио да је његов матерњи језик србски. Очекујемо да ће наша најзначајнија институција, са највећим угледом у Црној Гори, а то је Митрополија црногорско-приморска предводити ову борбу и спријечити дискриминацију српске језичке заједнице - закључује се у декларацији коју су прије два дана усвојиле 30 невладиних организација за србског језика.