Рамуш Харадинај: грдња за јавност?
Међународни трибунал после летњег одмора враћа се активној делатности, и најнеочекиванији ће бити повратак бившег терористичког командира Ослободилачке војске Косова Рамуша Харадинаја и његовог саучесника Идриза Белаја у судиницу. Судска расправа започиње у четвртак.
Харадинаја терете за злочине против човечности и за кршење закона рата. Иза ове суве формулације је бар 40 унакажених лешева Срба, Рома и Албанаца лојалних Београду. Сви они су били затвореници концентрационог логора Јабланица и у њиховом убиству, како тврде историчари, Харадинај је лично учествовао.
Хаг се латио терористичког команданта 2007, оптужба је тражила 25 година затвора, али већ у априлу 2008. Међународни трибунал је ослободио Харадинаја. Две године касније, у јулу 2010, случај је био обновљен, пошто је Трибунал утврдио чињеницу заплашивања сведока. Формулација је превише блага, пошто су људи, прилично упознати са делатношћу косовског политичара, почели да гину у случајним тучама или у саобраћајним несрећама. На крају се број тачака оптужбнице против харадинаја смањио 6 пута, њих треба да разматра Међународни трибунал у скорије време.
Србски листови пишту о томе да је Косово јасно подељено између 9 мафијашких кланова. По њиховим подацима, банда Рамуша Харадинаја бави се шверцом оружја и крадених аутомобила и рекетирањем албанског становништва у најкриминализованијим регионима Косова – у Пећи и Дечанима. Трговина наркотицима такође заузима важно место у њиховој делатности. Према неким подациам, косовски лидери за месец растуре по територији Европе до 6 тона хероина у вредности од око две милијарде долара. Какав је овде удео штићеника харадинаја, а такође зашто све те чињенице не занимају европске службе безбедности, остаје само да се нагађа. Као и поводом тога зашто они не обраћају пажњу на сведочења заштићених сведока албанске националности, који тврде да су Рамуш и његов брат у областима Косова под њиховом контролом организовали отмицу Срба и њихову депортацију на север Албаније, где су крајем 90-их оперисали црни трансплантолози. Између осталог, не сумњичи ли се за то исто лидер још једног криминалног клана, а сада такозвани премијер Косова Хашим Тачи? И нису ли о томе писали Карла дел Понте и Дик Марти? Ипак на оптуженичкој клупи је само Харадинај. Ову чињеницу коментарише научни сарадник Института за славистику РАН Михаил Јамбајев.
На политичкој сцени Харадинај и Тачи су противници, свки има своју странку. Али не ради се само о политици. Међу албанским клановима постоји конкуренција на криминалном попришту. Обнова случаја против Харадинаја може да буде везана за то што међународне структуре подржавају актуалног премијера Ксоова Хашима Тачија, и оне су решиле да жртвују фигуру Харадинаја која им сада уопште није потребна. Он се може предати јавној казни пред свима, како би се показало да је Хашки трибунал праведна инстанца, која суди не само Србима, већ и представницима других националности.
Мислим да у прво време пажња за овај процес ће бити врло велика, затим ће се случај отегнути, прикочити и Харадинај ће на крају крајева проћи са условном или минималном казном, која ће бити покривена на рачун оног времена које је провео у Хагу до суђења – наставља Михаил Јамбајев. Основни сведоци у случају Харадинаја су већ погинули, а сведочења другоразредних очевидаца биће довољно само за благу пресуду. На крају ће албански терориста остати на слободи, а казну ће добити његов сарадник Балај. Уз то, харадинај има превише озбиљне везе са бившим руководиоцима међународне администрације на Косову, он нешто зна о њихових псловима, зато ће се вероватно у Хагу прибојавати да Албанац може да исприча нешто о чему треба да се ћути. Тако да Међународни трибунал може да се договори са Харадинајем, закључује Михаил Јамбаев.
Са историјске тачке гледишта, бивши премијер и лидер Алијансе са будуће Косово Рамуш Харадинај један је од главних идеолога етнички чисте покрајине. Почетком 2000-их у страху између осталог од његове групације, Косово је напустило преко 200 000 становника неалбанске националности. Постоји извесна, врло горка иронија, у томе што дело Харадинаја успешно наставља његов политички и не само политички противник Тачи, који је пре три недеље послао своје специјалце да заузму северне косовске пограничне прелазе.
Строго говорећи, у таквој ситуацији Хаг, како би заиста показао своју непристрасност, треба или да ослбоди Харадинаја, или да позове на одговорност и актуалног премијера Тачија. Какав ће избор начинити високи суд?
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Остале новости из рубрике »