BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Владимир Путин посетио подводни град

Владимир Путин посетио подводни град
12.08.2011. год.

Премијер РФ Владимир Путин је на један дан постао археолог. Посетивши налазишта на Таманском полуострву, које запљускују Азовско и Црно море, председник владе је помогао да се од земље очисти старогрчка посуда, прегледао је откривене уметничке предмете и извадио је с дна Таманског залива две амфоре.

Људска рука није дотакла ове амфоре 11 векова – откако су антички град Фанагорију, основан пре отприлике 2550 година, у 10. веку напустили становници. Научници засад не могу да кажу шта је људе натерало да побегну оставивши све своје имање, новац, врадан накит. Могуће је да ће одговор на ово питање дати археолошки радови, који се воде на Тамању. Ове године је грант за обављање ископавања издвојило Руско географско друштво, чији попечитељски савет предводи Владимир Путин. О потреби за активним истраживањима премијеру је говорио руководилац Фанагорске експедиције Владимир Кузњецов.

Фанагорија је највећи симбол и највећи старогрчки град који постоји у Русији. Он има врло дугу и сложену историју. Град је одржавао врло тесне и разноврсне везе – политичке, економске и друге – са свим античким Медитераном. Био је саставни део ове цивилизације. То је највећи археолошки споменик. И без преувеличавања – Фанагорија је национална баштина земље.

Након општења с археолозима Владимир Путин, и сам велики поклоник археологије, обећао је да ће у рејону Фанагорије бити отворен музеј-национални парк. Притом се он не слаже да ангажовање за ископине великог броја доконих људи може да омете научнике.

Овде постоје два потпуно супротна мишљења. Прво мишљење се састоји у томе да ову територију треба дати искључиво научницима и не дозволити обиласке публике. Ја се ипак више слажем с другим стручњацима који сматрају да је, ако се све паметно организује – а у целом свету се то ради, могуће сачувати и културно наслеђе и људи се могу упознати с оним што имамо. С тачке гледишта васпитања патриотских осећања то је врло важно.

Културни слој у рејону Фанагорије је око 10 метара. Постепено урањајући у дубине историје, археолози стално откривају нове тајне. Притом понекад морају стварно да зароне – на дно мора, у ронилачкој опреми. Владимир Путин није могао да одбије обилазак дела грчких насеобина, које су услед тектонских процеса, отишле под воду пре мново векова. Пред новинарима се премијер појавио пут утисака и с „пленом“ у рукама – две древне амфоре. Има их доста на дну Таманског залива.

Владимир Путин је признао да је тек трећи пут заронио с аквалангом. Пре тога се на дубине спуштао у батискафу „Мир“ у оквиру Бајкалске експедиција и на атомској подморници. Уопште, руски премијер с интересовањем учествује у разноврсним научно-практичним експериментима. Његов пуцањ за успављивање је омогућио да погоди амурског тигра. Он је уз помоћ харпуна добио један примерак коже сивог кита у заливу Олга у Тихом океану. Набацио је огрлицу с чипом белом медведу на Арктику. А што се тиче спорта, овде је радозналост премијера потпуно неограничена. Осим омиљеног рвања и скијања, своје снаге је испробао у пењању на стене, рвању, јахању, за воланом тркачког болида „Формуле-1“. Чак је и небо избраздао војним ловцем. Тркао се мотоциклом с бајкерима, учествовао је у ауто тркама на новој траси од Хабаровска до Чите прешавши на сибирским просторима преко две хиљаде километара.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА