Обама основао агенцију за борбу против злочина
Америчка Бела кућа се поново "забринула" због проблема поштовања човекових права у свету. Барак Обама је потписао декрет о оснивању специјализоване агенције – Савета за спречавање злочина. Списак његових овлашћења је врло широк, он чак можеда препоручи председнику државе да пошаље контигнент миротвораца у овај или онај регион.
Вероватно већ сам назив – Савет за спречавање злочина треба да утера страх у кости свим угледним лидерима света. Ново надлештво ће ујединити Државни департман и специјалне службе, као и велике правобранитељске организације. Они заједно треба не само да систематизују податке о кршењу права човека у свету, већ и да понуде конкретне мере за спречавање сличних злочина.
Научни директор фонда „Стратегија 2020“ Борис Межујев је уверен да...
Природно, Америка ће се мешати у унутрашњу политику других земаља иако су њене могућности тренутно ограничене због финансијских потреса. Обама у плану има покушај извесне хуманизације мешања: не мешамо се због тога што нам се не свиђа ово или оно политичко уређење, не зато што сматрамо да влада ова или она идеологија, већ зато што се негде смишља нешто лоше против људи. Нисам баш сигуран да ће спољни аспеката ове агенције бити врло плодотворан. Већи део земаља ће се негативно односити према сличним интервенцијама.
Руководилац оделења за политикологију фонда „Индем“ Јуриј Коргуњук истиче да је Бела кућа више пута покретала иницијативе ове врсте.
То чак није толико задатак Барака Обаме као председника, колико Барака Обаме као лидера демократске странке САД. Треба имати на уму – ближи се предизборна председничка кампања. И с нечим треба ући у ову кампању, треба некако мобилизовати сопствени електорат.
С колегом се слаже и руски политиколог Дмитриј Орешкин.
Никакав савет на територији САД-а не може да наметне свој систем вредности земљама као што су, на пример, Русија, Кина и Северна Кореја. Зато што се то не може учинити без директног система мешања у унутрашње ствари. Могуће је само наметање неких ограничења као што су санкције. Зато ми се чини, пошто Обама има мале шансе да буде поново изабран, он више демонстрира своје намере да подржи глобалну улогу Америке него што има за то реалне политичке, економске и војне могућности.
Уосталом, не треба се ни лакомислено односити према новом Савету за спречавање злочина, кажу стручњаци. С његовом појавом су велике правобранитељске организације и политичке лобистичке структуре добиле приступ полугама власти и преко Државног департмана могу да забране улазак у САД, да замрзну активу странаца, који се сумњиче за кршење права човека и да уводе санкције против појединих земаља.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Обама
- геополитика
- злочин
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »