Бунт у Енглеској је упозорење за целу Европу
Због великих нереда британски парламентарци данас одржавају ванредну седницу о изласку из кризне ситуације. У среду је након заседања Ванредног комитета премијер Дејвид Кемерон саопштио да је органима за очување реда ради гушења немира дозвољено да примењују гумене меткове и водене топове. Ово је за Британију случај без преседана. А судови су већ донели прве пресуде учесницима у погромима. Власти с оптимизмом саопштавају: протекла ноћ је у земљи прошла мирно, без већих инцидената.
Међутим,стручњаци кажу: оно што се дешава у Великој Британији може постати упозорење свим лидерима европских земаља.
Омладински бунтови, који су захватили енглеске градове већ пети дан су главна светска новост. Саопштења из магловитог Албиона више личе на вести с фронта: сукоби с полицијом и погроми пребацили су се у Манчестер, Ливерпул, Бирмингем...
Ове новости су изазвале ефекат де жа ви код становника Француске. У земљи се добро сећају догађаја из 2005. године. Говори француски новинар Дмитриј де Кошко.
Прва реакција је да се то може десити и код нас. Нико на то не гледа с подсмехом или с некаквим осећајем злурадости. Зато што то сви повезују, наравно, с економском ситуацијом, с очајем читаве генерације омладине која је остала без посла и наде у будућност.
И ово се односи на скоро све земље ЕУ, које су принудно или добровољно примиле имигранте. У Италији су избеглице из Туниса и Либије већ више пута у последње време изазивале немире због тога што су власти одбиле да им дају дозволу за боравак.
Руски стручњаци сматрају да су бунтови у Енглеској изазвани економском кризом и крахом политике мултикултурализма. Председник међународног комитета Савета Федерације Михаил Маргелов истиче да је „непромишљеност према историјској прошлости довела Европу до тога да су њени градови препуни мигранате из бившег трећег света, од којих многи нимало не поштују не само европске вредности, већ ни правила понашања на улицама Париза, Брисела, Лондона и Келна“.
Стручњак немачког Савета за спољну политику Александар Рар је потпуно уверен да ће садашњи бунтови довести до коренитих промена социјалног система у Старом свету.
Протестни потенцијал у европским земљама је врло озбиљан. Из тога сви политичари могу и треба да извуку одређене закључке. На наше очи се мења свет. Што је главно, треба пронаћи нови модел извесна правичности за целу европску заједницу. Сад у Европи сваки трећи млад човек, чак и без обзира на високо образовање, не може да нађе посао. То значи да је систем у изузетно дубокој кризи.
Неочекивана реакција на догађаје у Британији стигла је из Ирана и Либије. Лидер Ирана, који се редовно обрачунава с опозицијом осудио је „дивљачко понашање британске полиције“ и посаветовао је Дејвиду Кемерону да „ослушкује потребе народа“. У овом духу су се изјаснили и потчињени Моамера Гадафија.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »