У знак сећања на освајача Арктика
Ми смо већ навикли на то да све што се дешава на Арктику изазива велико интересовање. Али овог пута догађај који је привукао свеопшту пажњу имао је посебан значај. На далеком оству Котељни сахрањени су посмртни остаци доктора Германа Валтера, учесника прве Руске поларне експедиције под руководством Едуарада Тоља. Међу учесницима церемоније били су Влатерови рођаци из Немачке и амабасадор Естоније у РФ.
Хуманитарну акцију сахрањивања посмртних остатака поларног истраживача Германа Валтера извели су чланови експедиције Арктик-2011. под руководством познатог пустолова Дмитрија Шпара.
Било је неопходно хитно спасити гроб: он се налазио у критичном стању, разрушени ковчег са посмртним остацима био је убквално истиснут на површину, сећа се Дмитриј Шпаро.
Било је речи о томе да ћемо поново сахранити Хермана Валтера и било је неколико адреса где можемо да га сахранимо. Да су рођаци рекли хајде да га сахранимо у Немачкој, то место је могла да буде Немачка. Он је рођен на територији Летоније, већи део живота провео је у Естонији, у Тартуу. Могли смо да га сахранимо и у тим земљама. И коначно, гроб смо могли да оставимо тако где се налазио, на руској територији, на острву Котељни. Сада сам сигуран да смо одабрали праву варијанту.
Амбасадор Естоније у РФ Симу Тијк сматрао је да је његова дужност да допутује на поновно сахрањивање Хермана Валтера, како би му одао пошту.
То је добро дело, зато што је човек разуман и тиме се и разликује од својих претходника што памти своје претке. Герман Валтер је знао на шта се одлучио, да може да се не врати, али чинио је то у име науке. Мислим да је врло важно поносити се пионирима који су нам откривали до тада непознате земље и богатства, који су дали животе да знамо више о нашој планети. А важност поларног региона сваким даном постаје све јаснија. На естонском језику постоји пословица да је радост коју поделиш са неким двострука радост. Ту треба прецизирати. У реалном животу се испоставља да је то не двострука, већ трострука радост. Постоје ствари које не треба делити, већ сабирати. Герман Валтер је био прибалтички Немац пореклом. Он је одрастао у Тартуу и студирао на Тартуском универзитету у Естонији. Био је поданик Руске имеприје. Врло сам срећан што се сви заједно њиме поносимо.
Нови гроб Германа Валтера налази се на узвишеном сувом месту. Како је приметио нећак поларног истраживача, професор Роланд Валтер, геолог, овде му се ништа неће десити стотинама година. Нови крст и ограду направили су од нерђајућег челика, у потпуности исте као и првобитне. А стари крст и ограда постављени 1902. године на гробу доктора предати су у један од музеја Републике Саха, којој територијално припада острво Котељни.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/kamome/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Арктик
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »