Рамазан – месец мира или рата?
Првог августа у земљама исламског света наступио је свети месец Рамазан. Време поста, молитви и смирења, како сматрају политиколози, не може да заустави рат, крваве сукобе, конфликте у арапским земљама - Либији, Сирији, Египту и другима.
Као што се зна, за време Рамазана муслимани моле Свевишњег да им опрости грехове и читају молитве, проводе много времена у читању Курана. У светли део дана забрањено је јести и пити, забављати се.
Време протекло од како је муслимански свет последњи пут обележавао Рамазан, као што се зна, било је богато догађајима. Народни немири и политички преврати у државама Северне Африке и Блиског истока уследили су један за другим. Мада су све то називали арапским пролећем, стабилност у регион није дошла ни на лето. Уочи Рамазана активизирали су се побуњеници у Сирији. Они су фактички заузели град Хаму, сукоби се воде и у предграђима Дамаска. Власти предузимају жестоке мере: споцијални одреди теже свим силама да угуше жаришта отпора. По подацима сиријске опозиције, само у Хами погинуло је 140 особа. ЕУ реаговала је на акциеј владе Башара Асада новим пакетом санкција.
У Либији су у току борбе са променљивим успехом. Овде се главна дешавања одвијају у сфери дипломатије. Скоро све државе западне коалиције су признале побуњеничи такозвани Прелазни национални савет за легитимну владу и отпремиле из својих земаља амбасадоре Либије.Истовремено учесници конфликта признају да војно решење либијског проблема не постоји и да су преговори са лидером Џамахирије неизбежни.
Египат дочекује Рамазан барикадама и шаторима на тргу Тахрир, одакле је 25. јануара започео устанак.Мада је стара власт свргнута, нова није добила поверње народа. У економији земље је невиђен назадак, у систему безбедности криза.
Испада да је само у теорији месец Рамазана време мира. У пракси овог пута се може очекивати, напротив, заоштравање унутрашњих кофликата у арапским земљама. Тим пре што према шеријату, ограничења Рамазана не важе за вернике, прецизира оријенталиста Владимир Ахмедов.
Муслимански проповедници многи не директно, већ индиректно, покушавају да улију став да у таквој ситуацији треба укинути нека ограничења. Тим пре што по истом том шеријату месец Рамазан не важи за оне који ратују, истина има се у виду рат за веру. Али у датом случају, узимајући у обзир догађаје у Либији, Сирији, демонстранти против власти сматрају да и то јесте света борба за веру. Зато што се власт понаша, са тачке гледишта демонстраната, као власт неверника.
Рамазан се у Еигпту обележава и још једним догађајем који нема везе са духовном сфером. У Каиру ће започети суђење бившем председнику Хоснију Мубараку и његовим синовима. Судије обећавају да ће одржати брз процес. Ипак како присталице, тако и противници Мубарака већ изражавају сумњу у објективност тог суђења. Сви се слажу да је суд припремљен у последњем тренутку, исхитрено, и организован у интересима актуалних власти. А одмах после поста у земљи ће бити одржани парламентарни избори. Тако да ће месец очишћења ове године бити време избора: мир који је завештао Свевишњи или поново рат.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »