Мирови пакују удице
Пар недеља остаје до завршетка експедиције батискафа Мир на Женевском језеру. Током два месеца руски дубински батискафи спуштали су се на дно једног од највећих језера Централне Европе, које се налази на граници Швајцарске и Француске. Главни задатак истраживања била је оцена еколошког стања језера. И данас се већ може говорити о прелиминарним резултатима.
Руски батискафи Мир-1 и Мир-2 позвани су на Женевско језеро у оквиру међународног научног програма. У њему учествују научници из 6 земаља, између осталог преко 20 руских стручњака из Института за океанологију РАН П.П. Ширшов. Резултати истраживања су занимљиви како швајцарским тако и француским властима, зато што око Женевског језера живи око милион и по људи, од којих половина из њега добија воду за пиће.
Батискафи Мир право су откриће за научнике. Они омогућавају да се максимално блиско приже објекту и да се спроведе његово детаљно проучавање. Осим тога, њихова конструкција пружа могућност да се постави много додатне опреме. Уређаји за мерење температуре, електропроводљивости, брзине звука, филтрациони уређаји који пумпају велику количину воде за каснију хемијску анализу – маса технике смештена је на батискафима. Уз помоћ ње стручњаци рачунају да добију исцрпне информације о животу Женевског језера. А изненађења не треба очекивати, истиче Анатолиј Сагалевич.
Црних пушача – геотермалних извора који извиру са дна, овде нема, нафте и гаса такође. Ситуација на језеру је апсолутно мирна. Овде нема никаквих техтонских кретања. Сви очекују неке сензације, а њих нема и није могло да их буде.
Буквално почетком експедиције осим еколошких, батискафи Мир су извели комплекс археолошких истраживања. Ради се о томе што на дну Женевског језера лежи пароброд Рона, који је потонуо још крајем 19. века посла судара са другим бродом. Батискафи су се спустили на 300 метара дубине до Роне, како би снимили објекат. На основу овог снимања састављена је детаљна слика актуалног стања брода. Злато и брилијанте, шали се Анатолиј Сагалевич, тамо нисмо нашли.
После завршетка радова у Женевском језеру батискафи неће мировати. Планова је много, али за сада се они не објављују. Између осталог, већ се зна да Мирови треба да учествују у манифестацијама посвећеним 100-годишњици погибије Титаника. Јер посебну славу руски дубински батискафи су стекли захваљујући томе што су осигурали подводно снимање филма Џејмса Камерона о најпознатијој поморској катастрофи 20. века.
- Извор
- Голос России. фото: ru.wikipedia.org/Pischdi /cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- истраживање
- екологија
- вода
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Остале новости из рубрике »