Мартинићи духовно средиште Бјелопавлића
ДАНИЛОВГРАД - На темељима древне цркве из деветог вијека посвећене Светом архангелу Михаилу у Градини у Мартинићима јуче је прослављена храмовна слава. Литургију је служио Слободан Зековић, даниловградски парох са свештенством. Храмовна слава ове цркве обновљена је прије неколико година, а од тада вјерници на дан чуда Светог архангела Михаила окупљају се на остацима храма. Тај празник по црквеном календару празновао се у сриједу, 19. септембра, али литургија због вјерника одржана је јуче.
- Хришћани још из првих вјекова градили су храмове посвећене архангелима. Анђели сједе пред престолом створитеља и пјевају химне у његову славу. Због тога су и људи, желећи да постану блиски и налик Богу, често своје храмове посвећивали анђелима, међу којима је на првом мјесту Михаило. Предање говори да је овдје једно вријеме било сједиште дукљанске епископије и да је у средњем вијеку овај простор било велико државно, али и духовно средиште овдашњег народа. Због сјећања на наше духовне претке ми се данас овдје окупљамо да будемо слични њима и да се од њих учимо вјери и животу – истакао је парох Зековић, додајући да се црква по угледу на ову из Градине гради у Орашју надомак Даниловграда.
Иначе, за овај храм и Градину позната је прича о великом средњовјековном граду на овом простору који се звао Лонтодокле. Почетком седамдесетих година прошлога вијека откривени су његови остаци, а нешто касније обављена су темељна археолошка истраживања која су потврдила да је Лонтодокле био духовно и административно средиште Дукље. Од ископина дјелимично је реконструисан изглед олтара и већег дијела цркве, а та поставка данас се налази у Завичајном музеју у Даниловграду. Нажалост, даља ископавања су због недостатка новца стала почетком осамдесетих година и од тада археолози нијесу вршили ископавања. У плановима Завичајног музеја наставак ископавања на Градини понављају се из године у годину, али досад од тога ништа није било. А да би археолози и остали имали овдје пуно посла доказује и откривање гроба при самој цркви на који су наишли мјештани. По свему наведеном Мартинићи и Градина су један од духовних средишта Бјелопавлића.
Након литургије вјерници су били гости Жељка Савељића, који је био домаћин овогодишње славе. Сљедеће године домаћин ће бити Вујадин Вујадиновић.
У Градини се родио Свети Сава
Парох Зековић је нагласио да савремени историчари све више говоре о Градини као мјесту рођења Светог Саве. Његове ријечи потврдио је и Милутин Вековић, професор философије из Даниловграда и аутор монографије о манастиру Ждребаоник. Он тврди да су у Градини рођени Свети Сава, али и његов отац и дјед.
- Скоро нигдје у српским земљама нема топонима Расткове ливаде које постоје у Мартинићима, што потврђује да је народ сачувао сјећање на рођење великог српског светитеља. Мартинићи и Градина у њима су прво огњиште и прво светилиште Немањића. Ту је наш поглед у себе и поглед у нашу душу. Градина је била центар цивилизација у неколико епоха и много тајни овдје чека да буде откривено. На нама и на надлежнима у овој држави је да открију одговоре које Градина и њен храм посвећен Архангелу Михаилу и даље крију – објашњава Вековић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Кијевске снаге изгубиле два тенка и седам оклопних возила, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Kolektivna izložba 'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET' , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi
Остале новости из рубрике »