У Црној Гори и србски језик мора бити службени а тробојка народна застава, казао је у разговору за "Дан" функционер Социјалистичке народне партије Предраг Булатовић.
- Не само да су задржане него су и заоштрене постојеће подјеле, што одлаже нужни процес помирења. Одговорност за то има актуелни премијер Игор Лукшић, који је непоштовањем преузетих обавеза пред опозицијом око пописа стао на страну радикалног дијела власти који су кроз попис хтјели да успоставе неке нове односе, Црну Гору као државу Црногораца, али по њиховом схватању црногорства. Пошто је пропао тај њихов радикални концепт чињеницом да нема већинске националне заједнице, те да је већинска језичка заједница она која говори србским језиком, Влада, односно премијер, имају нову шансу не да праве трули компромис, већ да уваже реалност у Црној Гори - каже Булатовић.
СНП је,како је додао, отворила дијалог са Владом око србског језика и очекују да се уважи његова позиција, потврђена и на попису и то од нове школске године.
- Влада то може већ током ове седмице да учини кроз измјене Закона о општем образовању. Дугорочно, ово, као и питање државних симбола треба ријешити Уставом. За СНП и србски језик треба да буде службени а тробојка народна застава. Почетком септембра на засједању парламента чекамо одговор власти на ова питања кроз наше понуђене уставне промјене, које ће се, како очекујем, разматрати на ванредном засједању које ће заказати опозиција. Чланство и бирачи СНП-а од нас очекују и вјерују да ћемо се снажно и без одступања по сваку цијену борити за ова питања - нагласио је Булатовић
Говорећи о европским интеграцијама, он каже да готово свако у Црној Гори из свог угла оцјењује да ли су испуњени услови Европске комисије. Тврди да се то доминантно претвара у кампању за добијање политичких поена, што сматра погрешним приступом који штети држави и грађанима.
- У томе предњачи власт која ће успјех у добијању датума преговора приписати искључиво себи, а евентуални неуспјех пребациће на друге - прво на опозицију па на Србију и Србе у Црној Гори, а онда и на одлазећег амбасадора Њемачке и по потреби на унутрашње проблеме у ЕУ. Желим да на основу конкретних резултата већ на јесен добијемо датум преговора - напомиње функционер СНП-а.
До сада је опозиција, како је подсјетио, имала велику улогу за овај процес. Власт је, како оцијењује, све то игнорисала и багателисала сходно свом осионом карактеру и недемократском капацитету.
- Остајући привржени европском путу и добијању датума преговора ми из опозиције због европске будућности Црне Горе и због свих грађана не смијемо неоправдано пружити руку подршке према властима у преосталим пословима до јесени. Тиме бисмо радили у корист власти, њеног промовисања и учвршћења а то би било против европске будућности Црне Горе. Јесам за сарадњу у испуњавању седам услова, да опозиција одради свој дио посла али не на уштрб квалитета, али се морамо сачувати тога да не будемо дио кампање штрикирања испуњавања услова, а што је обично фризирање или бјежање од суштине - упозорава Булатовић.
Подсјећајући како сви истичу да је изборни закон први услов ЕК, Булатовић поставља и контрапитање - да ли ће и са усвојеним изборним законом Црна Гора добити датум преговора. Вјерује да хоће, али под условом да ЕК, као и неке важне чланице ЕУ, попут Њемачке, Француске и Велике Британије, оцијене да је учињен значајан корак напријед у борби против организованог криминала и корупције.
- Посебно када је ријеч о гоњењу високопозиционираних званичника власти за крупне вишемилионске проневјере, злоупотребе положаја, везе са организованим криминалом и слично. У овом тренутку не видим политичку вољу да се то оствари, нити посебно видљиве и мјерљиве резултате из тог угла. Сачекајмо да видимо да ли ће се нешто ново десити на том плану у наредна два мјесеца - нагласио је Булатовић.
Говорећи даље о изборном закону, подвлачи да се залаже да тај акт садржи јасна рјешења да Срби и Црногорци нијесу мањина и да немају право на афирмативну акцију. Залаже се и за стварање претпоставки да сви који су у бирачком списку а немају црногорско држављанство ријеше тај проблем. Сматра да треба створити услове за фер изборе, приступ бирачком списку, елиминисање монопола и злоупотреба власти, као и да се мање заступљеном полу обезбиједи сигурност пролаза у парламент.
- Остваривање овог циља јесте на парламенту, али прије савега зависи од ДПС-а и њеног предсједника који се крије иза одговорности за ову обавезу. Не треба амнестирати везано за усвајање изборног закона предсједника ДПС-а Мила Ђукановића, јер без те партије нема двотрећинске већине - закључио је Предраг Булатовић. В.РАДЕНОВИЋ
Ризично задржавање Вељовића на позицији
По мишљењу функционера СНП-а Предрага Булатовића потребне су кадровске промјене у институцијама носиоцима борбе против организованог криминала и корупције -Управи полиције, тужилаштву, Управи царина, Управи за спречавање прања новца и слично.
- Да ли је мудро ризиковати недобијање датума преговора задржавајући на челу Управе полиције Веселина Вељовића, кога ултимативно и искључиво подржава само предсједник ДПС-а а да нема подршу значајног дијела Владе нити повјерење опозиције. Првенствено због тога што немамо мјерљиве резултате у борби против организованог криминала и корупције, а посебно када се тиче спреге организованог криминала и појединаца из власти - нагласио је он.