Уцјена на аутопуту
Због преамбициозних одштетних захтјева власника кућа чији објекти и земља се налазе на Јелића Брду, поред Лакташа, на траси аутопута Бања Лука - Градишка, радови на изградњи овог стратешког пројекта улазе у црвену зону, упозоравају у ЈП "Путеви РС".
Судећи по најавама из ЈП "Путеви РС" с једне, и реакцијама мјештана Јелића Брда с друге стране, у догледно вријеме ово мјесто поред Лакташа могло би бити поприште жестоких размирица изазваних неусаглашеном висином одштетних захтјева.
Младен Лазендић, директор ЈП "Путеви РС" проблем је лоцирао у преамбициозним захтјевима власника дванаест кућа који према његовом мишљењу у просјеку траже троструко веће цијене од реалне вриједности имања.
- Постоји мишљење судског вјештака о вриједности кућа и земље. Након обављених разговора с власницима објеката одлучили смо повећати износ како би их задовољили имајући у виду осјетљиву страну проблема. Међутим, њихови захтјеви сада су већи од компромисне цијене, а у већини случајева троструко веће од процјена судског вјештака. Неки износи су исплаћени, али су странке у међувремену повећале износ, због чега су предмети на Основном суду у Бањој Луци који ове предмете рјешава врло споро - објашњава Лазендић.
Лазеднић каже да се ради о траси аутопута Бања Лука - Градишка, на дионици Гламочани - Маховљани.
- На дионици након Клашница, иза постојећег тунала, планирана је изградња другог тунела. Ту су радови стали због неријешених имовинско-правних односа с поменутим власницима кућа. Тачније, због преамбициозних захтјева који су у већини случајева повећавани из дана у дан руковођени жељом за брзом зарадом - истиче Лазендић.
Он тврди да је разлика између процјене судских вјештака и захтјева странака огромна.
- Примјера ради, фарма која није везана за изградњу тунела, а налази се стотинак метара од мјеста предвиђеног за тунел, према процјени судског вјештака вриједи 730.000 КМ. Захтјев странке је дупло већи од тога и износи 1.350.000 КМ. Компромисна понуда у износу од 946.304 КМ је одмах одбијена - истиче Лазендић.
Додаје да на основу Закона о експропријацији држава има могућност принудног исељавања уколико се ради о изградњи пројекта од општег интереса.
- Ако не нађемо ускоро рјешење, власници кућа биће деложирани уз асистенцију полиције. То је посљедњи корак на који ћемо се опредијелити будемо ли приморани. Уз износ судског вјештака биће им додијељен и привремени смјештај. Замјенски смјештај биће додјељиван уз сагласност Геодетске управе РС - истакао је Лазендић.
- Извор
- Фокус
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »