BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Господска вожња

Господска вожња
16.09.2007. год.

Чачак – Компанија „Кавим” из Тел Авива обновила је возни парк чачанског „Аутопревоза” са десет савремених аутобуса фабрике „волво” који коштају по 190.000 евра. Подлога је произведена у Шведској, надградња у Израелу, седишта (50) од негоривих материјала, каросерија од прохрома, па не може бити рђања и отпадања боје, док мотор „евро-4” има 380 коњских снага и троши 25-35 литара на сто километара.
Израелци су 8. марта ове године, на аукцији, купили „Аутопревоз” за 4,1 милион евра, прихвативши обавезу да за две године ту инвестирају 1,33 милиона евра. Већ овом, првом набавком, надмашили су тај задатак за половину износа, наговештавајући да би ово могла да буде најуспешнија приватизација у чачанском крају.

– „Кавим” је део корпорације која се, као једна од десет најјачих компанија у Израелу уопште, бави саобраћајем, туризмом, производњом и продајом возила. Њихови стручњаци, разуме се, беспрекорно познају ову област и држе се основне замисли да нова возила проузрокују мање трошкове а доносе већи профит – каже за „Политику” Андрија Станић, генерални директор „Аутопревоза” и данас и пре приватизације.

Израелци су већ купили саобраћајне фирме у Румунији, Македонији и Албанији, док се у Србији неће омеђити на Чачак.

– „Кавим” преговара о куповини још четири превозничка предузећа, од којих два из Војводине, то би могло да се заврши већ овог месеца. Пошто није могућно велико повећање прихода од стандардног превоза путника, нагласак је на развоју туристичких послова, док је за идућу годину планиран почетак трговине аутобусима у Србији. Такође, наша аутобаза у Коњевићима постаће фабрика за монтажу или за неки други пројекат. На улазу у базу, ускоро, биће постављен ланац бензинских пумпи, постоји страни партнер заинтересован за то – наводи Станић.

Ближи од тога су планови за набавку следећих возила:

– Поред десет нових аутобуса „волво” који су већ у саобраћају на међуградским релацијама, током овог месеца на линије у граду изаћи ће шест или осам аутобуса из исте фабрике. Наменски се производе за локални превоз, али су такође модерни, са клима уређајима. Одлучено је, исто тако, да се за поједине линије са мањим бројем путника купе мини аутобуси, а за туристичка путовања велики, са 85 места.

Набавка нових возила и социјални програм јесу пут ка технолошком циљу: између 2,2 и 2,5 запослених по возилу. У часу приватизације, „Аутопревоз” је имао пет радника на сваки аутобус. За први социјални програм, пролетос, јавило се 29 радника којима је исплаћена 151.000 евра. Превозничка кућа из Чачка сада има 471 радника и следи нови програм за добровољце.

Нови власници одлучили су да задрже и стари назив предузећа – „Аутопревоз” – и досадашњег директора, Андрију Станића. Он је, занимљиво, као стипендиста овог колектива постављен за руководиоца још 1978. године, у време док је Тито био жив, и од тада је без прекида на челним дужностима у „Аутопревозу”.

– Сад то, разуме се, иде другачије. Ја сам председник Извршног одбора директора, који чине петорица Срба и двојица Израелаца. Свакодневно, банкарски извештај из Чачка мора да буде послат у Тел Авив, док руководиоци „Кавима” овде долазе у размацима од две седмице и остају по три дана. Водећи човек у израелској компанији је господин Зеев Хорн – објашњава Станић.

Он напомиње да 11 руководилаца и оперативаца у „Аутопревозу” – неки и под старе дане – обавезно треба да уче енглески. Због активног учешћа на седницама ИО директора, и због посла уопште. Професор долази на станицу о трошку чачанске фирме а они који пропусте час, као што се догађа Станићу због разних обавеза, дужни су да га надокнаде код куће, у слободно време.

Половина станичне двоспратнице у Чачку припада некада сестринској фирми „Југопревоз Угопромет” која је приватизована исто аукцијом, 31. маја ове године. „Кавим” је, разуме се, учествовао на лицитацији и одустао тек кад се са почетне цене од 17 милиона, дошло до 88 милиона динара. Толико је на крају платио, и преузео „Угопромет”, један предузетник из села Жуње код Кнића, иначе власник ДОО „Језеро”.

– То је била нека нерезонска игра, у којој смо ми пет пута пратили цену и одустали. Други такмац је, како чујемо, био спреман да плати и пет милиона евра. Али, „Аутопревоз” ће кад-тад купити и ту половину станичне зграде – вели Станић.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА