Руска компанија „Интер РАО ЕЕС“ ће у току ноћи престати да испоручује електричну енергију Белорусији
Руска компанија „Интер РАО ЕЕС“ ће у току ноћи престати да испоручује електричну енергију Белорусији. Одлука је донета због тога што Минск није вратио дуг у износу од 1,5 милијарди рубаља руској страни.
Државна компанија „БелЕнерго“ има монопол на тржишту енергетских услуга у Белорусији. Компаније обједињује производњу електричне енергије, њену дистрибуцију и продају. Данас компанија-монополиста не може да плати пређашњу испоруку електричне енергије, коју је извршила руска страна због проблема с валутом, до којих је у земљи дошло у току постојеће девизне кризе. Ово су раније изјавили представници „БелЕнерго“. Услед тога компанија данас има проблема с куповином валуте за плаћање енергије, коју је испоручио руски „Интер РАО ЕЕС“. Међутим, било би неправилно кад би се у овом случају говорило о развоју конфликта између Москве и Минска. Данас се главни проблем састоји у томе што „БелЕнерго“ не може да набави потребна средства за измирење дуга на домаћем тржишту, изјавио је у интервјууза радио станицу „Глас Русије“ старији сарадник Института за енергетику и финансије Сергеј Кондратјев:
„БелЕнерго“ као привредном субјекту није нимало једноставо да купи валуту за плаћање струје коју је испоручио „Интер РАО ЕЕС“. Конфликта као таквог нема. И то што „Интер РАО ЕЕС“ намерава да искључи, да обустави продају електричне енергије Белорусији је у сваком погледу тржишна мера, која се практиковала и раније у случају да земља има велики дуг. Познати су примери на постсовјетским просторима. Пример је и Грузија још у време РАО „ЕЕС Русије“. Зато конфликта ту нема. Међутим, белоруска компанија је државна и уколико би имала велику жељу, могла би да се обрати с молбом за помоћ одговарајућим органима.
Компанија „Инер РАО ЕЕС“ је највећи руски извозник електричне енергије и прилично активно тргује струјом у неким европским земљама. Компанија је у роковима вршила све испоруке Белорусији по раније закљученом уговору с „БелЕнерго“. Међутим, ова друга није извршавала услове из уговора везане за плаћање. Овакво понашање, опет по условима из уговора, омогућава руској страни да прекине испоруку електричне енергије Белорусији. Притом, како је истакао Сергеј Кондратјев, овај процес нема политички карактер:
Овде је очигледан искључиво економски спор. Између „БелЕнерго“ и „Интер РАО ЕЕС“ постоји уговор. Уговор предвиђа плаћање испоручене робе. Пошто су рокови истекли, „Интер РАО ЕЕС“ по најнегативнијем сценарију може да се обрати одговарајућим међународним арбитражним судовима и да захтева наплату дуга преко суда. Чини ми се да до тога ипак неће доћи зато што ће се Белорусија потрудити да нађе ова средства пре него што ће се „Интер РАО ЕЕС“ обратити Арбитражи и будно пратити све судске процедуре.
Данас стручњаци разматрају два пута развоја догађаја: позитиван и негативан. „Позитиван“ подразумева да белоруска страна плати дуг и да се настави с испоруком електричне енергије, као се између осталог, не би оштетили потрошачи. Међутим, ако се то не деси, руска страна ће замрзнути испоруку електричне енергије на дуже време, истакао је такође у интервјуу за „Глас Русије“ старији сарадник Института за енергетику и финансије Сергеј Кондратјев. За Белорусију то значи нужност да тражи друге испоручиоце или да развија своје капацитете. И једно и друго, по речима стручњака, за земљу данас представља одређени проблем.
- Извор
- Голос России, фото: © SXC.hu/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Белорусија
- енергија
- финансије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Остале новости из рубрике »