Како побољшати екологију
Председник Русије Дмитриј Медведев поново се бави питњима екологије. Данас на заседању Комисије за моднернизацију биће речи о новим технологијама које могу да побољшају екологију, смање обим емитовања штетних супстанци, повећају енергетску ефикасност. Проблеми квалитетног пречишћавања воде, производња и увођење соларних батерија, прерада гаса који се јавља као нуспојава – само су неке од тема заседања. Главно питање биће изградња и експлуатација безбедних атомских централа.
Природна катастрофа у Јапану, која је прерасла у техногену и повукла за собом хаварију на нуклеарној централи, поново је поставила питање о безбедном коришћењу нуклеарне енергије у цивилне сврхе. Уплашена Фукушимом, Европа је почела да говори о могућем затварању атомских централа: Немачка је већ усвојила такву одлуку, а Русија на прво место ставља њихово безбедно коришћење. Одмах после трагедије у Јапану влада РФ је обавезала Росатом да изврши проверу свих нуклеарних централа. Закључак комисије је био једнозначан: све руске нуклеарне централе у потпуности одговарају руским и међународним нормама и издржаће све природне катаклизме, изјавио је уочи заседања комисије шеф Росатома Сергеј Киријенко.
У потпуности смо проверили све хаваријске системе. Имамо 112 хаваријских дизел-генератора, и сви су прорадили у пуном обиму. Такође 520 хаваријских пумпи за пумпање воде. Стопостотна провера је потврдила њихову поузданост. Такође издвајамо 5 милијарди рубаља за куповину нове опреме. Укупно 15 милијарди рубаља смо издвојили током ове и наредне године за куповину додатне технике. Имамо и тако у сваком блоку по три додатна дизел-генератора.
Русија, за разлику од неких европских земаља, не планира да одустаје од експлоатације и изградње нуклеарних централа. Осим тога, имамо пројекат који може да издржи било коју катаклизму, говори Сергеј Киријенко.
Овај пројекат је сертифицирала ЕУ, ми смо га правили за Бугарску. И како је рекао председник Русије Дмитриј медведев на форуму у Петербургу, ово је пројекат са захтевима после Фукушиме, узимајући у обзир заштитне омотаче. Између осталог, то је једини пројекат у свету који издржава пад авиона од 400 тона. У њему систем пасивног одвођења топлоте гарантује безбедности приликом понављања ситуације која је била у Јапану. Клопка растапања активне зоне искључује догађаје који су се десили у Јапану.
На заседању комисије шеф Росатома не само да ће говорити о ситуацији на руским нуклеарним централама, већ и о доприносу гране у екологију. По његовим речима, сама нуклеарна енергетика је битан допринос екологији, и врло велик. Руководилац Министарства за заштиту природе Јуриј Трутњев направиће реферат по питањима мониторинга животне средине, акцентујући пажњу на зелене стандарде изградње станова, путева, социјалних објеката.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »