Биодизел из Срема
- Топле и хладне пробе кренуле су ових дана, а само је питање дана када ће прве литре биодизела потећи из наше фабрике, чија је изградња започела прошле године. Протеклих година у Србији је отворено неколико пилот-погона за производњу биодизела, али је ово прва фабрика са комплетном производњом на Балкану и југоисточној Европи. „Вицториа гоуп“ уложила је у нову фабрику 25 милиона евра из средстава кредита немачке банке, а очекује се годишња производња од 100.000 тона биодизела, првенствено за потребе домаћег тржишта, мада понуде већ стижу и из иностранства. Упоредо се градила и рафинерија за производњу јестивог амбалажираног уља капацитета 30.000 тона годишње, које се добија продужавањем процеса рафинације за 10-20 одсто, чиме се производни процес заокружава - објашњава Бранко Јовичић, финансијски директор фабрике уља „Младост“ из Шида.
Главна делатност ове уљарице основане 1980. године, у склопу које се налази и фабрика биодизела, јесте производња сировог уља и сачме. Приватизацијом из стечајног поступка уљарицу 2005. купује „Сојапротеин“ АД Бечеј, део конзорцијума „Вицториа гроуп“ из Новог Сада, који је кренуо са реализацијом пројекта биодизел и запослио 200 радника.
- У структури овог горива са по 40 одсто учествују уље репице и сунцокрета, а по 20 одсто сојино и друга уља. Уљана репица са 50 одсто уља је најподеснија за производњу биодизела, те смо већ уговорили производњу на 10.000 хектара под овом културом. У наредним годинама направићемо паритете са пољопривредницима, који ће за испоручене уљарице добити биодизел и тако решити проблем горива - најављује Јовичић и указује на низ предности биогорива.
Тестирања извршена у ГСП у Београду и Суботици показала су да је његова потрошња врло рентабилна, а највећа предност у односу на фосилна горива огледа се у очувању природних ресурса и заштити животне средине, уз значајно смањење емисије гасова.
Србија увози 40 одсто горива
Србија увози 40 одсто енергената, а енергетски сектор годишње загађује животну средину са 44 милиона тона угљен-диоксида. Потенцијал Србије је да се са 600.000 хектара произведе око 200.000 тона биодизела годишње, док се уљарице тренутно сеју на 450.000 хектара.
Ове године 30.000 тона
Фабрика биодизела у Шиду за ову годину планира производњу око 30.000 тона биодизела, који ће се продавати по цени за 10 одсто
нижој од обичног Д-2, а још јефтиније од евродизела. Добијени биодизел користеће првенствено пољопривредници, али и градски превоз у Београду и Суботици.
- Извор
- blic.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »