Срби из Црне Горе добили двојно држављанство
Министар полиције Србије Драган Јочић изјавио је јуче за "Дан" да је на његов предлог Влада усвојила амандмане на измјене и допуне Закон о држављанству који иде у начелу.
Јочић је најавио да ће се у Скупштини "усвојити амандмани којим Србија мора да обезбиједи повољнији положај припадницима српског народа у другим државама, што је наша уставна обавеза".
/ То значи да ће припадници српског народа који немају пребивалиште на територији Србије имати право да добију држављанство Србије по олакшаним условима / рекао је Јочић за "Дан", објашњавајући да се неће тражити отпуст из држављанства друге земље.
/ Подаци о добијеном држављанству могу се давати само на лични захтјев како се не би могли злоупотријебити / казао је Јочић након јучерашњег разговора са лидером "Српске листе" и предсједником Српске народне странке (СНС) Андријом Мандићем.
Измјене и допуне Закона о држављанству биле су прва тачка дневног реда јучерашњег скупштинског засједања. Посланичка група Демократска странка Србије (ДСС) / Нова Србија (НС) поднијела је амандман на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о држављанству Србије, којим су отворена врата Србима, ма гдје живјели, да добију српско држављанство.
Члан 23 став 1 Закона о држављанству Републике Србије мијења се и гласи: "Припадник српског народа који нема пребивалиште на територији Републике Србије има право да буде примљен у држављанство Републике Србије без отпуста из страног држављанства ако је навршио 18 година живота и није му одузета пословна способност и ако поднесе писмену изјаву да Републику Србију сматра својом државом".
Промијењен је и члан 14 Предлога закона о држављанству, па досадашњи став 3 и 4 постају став 2 и 3. У образложењу се наводи: Чињеница држављанства је важно статусно питање сваког појединца и представља лични податак, за чије коришћење и прибављање важе правила о заштити личних података. У том циљу неопходно је да се обезбиједи одговарајућа заштита тог податка од неовлашћеног приступа и евентуалне злоупотребе, како у евиденцијама држављанства тако и у јавним исправама које се издају на основу тих евиденција. У том се предвиђа издавање увјерења о држављанству само на лични захтјев".
Замјеник шефа посланичке групе СРС-а Александар Вучић најавио је да ће и та странка поднијети амандман да се држављанином Србије сматра и држављанин друге државе ако потпише изјаву да Србију сматра својом државом.
/ Ми овим законом одређујемо однос према нашем народу, како би Срби који живе ван граница Србије могли бар да се похвале да имају српско држављанство / казао је Вучић.
/ Срби из Црне Горе не смију бити одбачени од стране Србије. Амандманом СРС-а нешто мало би за њих било учињено / нагласио је Вучић.
И Динкић "за"
Потпредсједник Скупштине Србије и Г17 плус Милољуб Албијанић казао је да је амандман да Срби, ма гдје живјели, добију двојно држављанство, поднесен у име Владе.
/ Амандман је прихватљив за готово све посланичке групе, јер је добро написан. Срби изван Србије добиће право на стицање двојног држављанства / изјавио је Албијанић за "Дан".
Олакшице за 250.000 грађана
Обралажући измјене и допуне Закона о држављанству у Скупштини Србије, Јочић је казао да ће бити ријешено питање црногорских држављана који живе у Србији послије распада државне заједнице.
Држављани Црне Горе који су 3. јуна 2006. године имали пребивалиште у Србији под олакшаним условима моћи ће да стекну српско држављанство без отпуста из црногорског.
Јочић је објаснио да су послије осамостаљења Црне Горе црногорски држављани који живе у Србији изгубили њено држављанство а законским измјенама ће око 250.000 тих грађана добити држављанство Србије под олакшаним условима.
Подржао и Тадић
Шеф посланичког клуба Демократске странке (ДС) Нада Колунџија рекла је да ће ова странка подржати амандман ДСС/НС да припадници српског народа који немају пребивалиште на територији Србије добују право да буду примљени у држављанство Србије.
/ Срби који желе имају право да добију српско држављанство / казала је Колунџија за "Дан".
Мандић: Подршка читаве Србије
/ Имао сам задовољство да данас у разговорима са представницима власти и опозицијом у Србији добијем чврста увјеравања да ће иницијатива "Српске листе" о добијању држављанства Србије за све Србе изван Србије бити усвојена у новом закону о држављанству Републике Србије апсолутном већином у Скупштини. Нарочито исказујем задовољство са ставом министра унутрашњих послова Драгана Јочића, који је предложио закон о држављанству са одредбама којима ће Срби изван Србије по једноставној процедури бити у прилици да добију држављанство Србије без отпуста из држављанства држава из које долазе. Драго ми је што је и већина опозиционих странака дала подршку како би се ови амандмани усвојили у наредном периоду. Веома сам срећан што сам данас у Скупштини Србије присуствовао почетку расправе везане за овај закон а када дође до самог изјашњавања свакако да ће представници "Српске листе" поново бити ту, казао је за "Дан" лидер "Српске листе" Андрија Мандић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »