BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мобилизација у Албанији

Мобилизација у Албанији
11.09.2007. год.

Последња два дана албанске оружане снаге су стављене у „други степен приправности“ или, како војници у Албанији то кажу, „под мере активне мобилизације“, тврди лист Албанија из Тиране у тексту под насловом „Албанска војска у стању активне мобилизације због Космета“, објављеном у недељу.

Овој ситуацији је претходио састанак Савета националне безбедности Републике Албаније у петак ујутро који је сазвао председник Бамир Топи, уједно и врховни командант оружаних снага. Иначе, албанска новинска агенција АТА је у петак пренела да је састанак Савета сазван због ситуације на Косову и Метохији и његове будућности. Поред председника Топија, састанку су присуствовали и председница албанског парламента Јозефина Топали, премијер Саљи Бериша, министар полиције Бујар Нишани, министар јавних радова, транспорта и телекомуникације Сокољ Олдаши, шеф генералштаба генерал-мајор Љуан Хоџа, директор Државне службе безбедности Бахри Шаћири и директор Државне полиције Ахмет Пренци, а позвани су и представници албанских партија.

После овог састанка уследио је и састанак „иза затворених врата“ на коме су се, како тврди аутор текста Ервин Коци, састали челници генералштаба под вођством генерала Љуана Хоџе, као и министар одбране Фатмир Медију и четири друга генерала, пише лист. Све ово је, каже лист, било довољно да се изда наредба по којој се читава војска ставља у „други степен“ стања приправности. Извори листа блиски генералштабу унутар Министарства одбране Албаније су изјавили да су „све оружане снаге Албаније стављене у оно што је познато као ситуација активне предмобилизације, или други степен приправности, и позване су у касарне и војне базе широм земље“.

Ниво приправности

Исти извори су овом листу још пренели и да је „генералштабно особље оружаних снага у току ова два дана извршило контролу свих војних база на северу земље, као и база цивилне одбране“. Међутим, наредба за „активну мобилизацију“ је нарочито погодила пограничну стражу ставивши их у стање највише приправности. Они су већ мобилисани и сазвали су све своје расположиве снаге, пише Албанија.

Према истим изворима, „одлука да се оружане снаге ставе у други степен приправности, као и хитан сазив начелника Генералштаба на састанак са шефом генералштаба Љуаном Хоџом везани су за најновији развој ситуације у региону“. Ова ситуација је, такође, била и разлог да се сазове састанак Националног савета безбедност који је одржан у петак, пише лист.

Ово није први пут да се оружане снаге Албаније ставе на такав ниво приправност. Сличне ствари су се дешавале и у скорој прошлости. Према једном специјалисти за албанске оружане снаге коме лист не наводи име, други степен приправности, који је иначе познат и као „стање активне мобилизације“, са собом повлачи позив чланова оружаних снага у касарне и њихово слање на унапред одређене положаје са циљем заштите безбедности и интегритета земље.

У техничком смислу, ово стање приправности повлачи и мобилизацију пограничне полиције и подизање њихових јединица на највиши степен узбуне, неопходан за заштиту државне границе. Ова ситуација, такође, са собом повлачи и слање специјалних снага земље у различите оперативне зоне да изврше специјалне војне задатке, каже лист. У међувремену, први степен приправност повлачи мобилизацију свих оружаних снага у земљи, укључујући и чланове државне полиције и резервиста.

Све ово је у Албанији већ урађено током великих немира и ванредног стања уведеног 1997, као и пред „конфликт“ на Космету 1999. Трећи степен приправности, с друге стране, повлачи сазив свих војних јединица у касарне и припреме за њихово слање у одређене зоне уколико уследи таква наредба, пише Албанија.

Састанак Савета националне безбедности

Након првог састанка албанског председника Топија са члановима Савета националне безбедности уследила је и наредба да се стање приправности повиси на други степен. Изгледа да је ово наређење уследило на основу директива које су издате на састанку Савета, на којем је Топи наводно саслушао извештаје челника војске, Министарства унутрашњих послова и Службе државне безбедности о ситуацији у региону и нарочито о ситуацији на Косову и Метохији.

ДОГОВОР СА ЦИА

Заменик директора ЦИА Стивен Кејпс разговарао је са директором албанске тајне службе ШИШ Бахријем Шакиријем о ситуацији на Косову и Метохији, јављају албански медији.
Позивајући се на изворе из албанске полиције, медији наводе да је Кејпс у Тирану допутовао тајно јуче после подне на позив Шакирија, са којим је два сата разговарао на аеродрому.

ЧЕКУ: СРБИЈА ЈЕ ПРЕТЊА

Премијер Косова Агим Чеку оптужио је јуче Србију да „наставља да буде озбиљна претња за безбедност на Косову и у читавом региону“, пренели су приштински електронски медији на албанском.
Чеку је у редовном недељном обраћању преко Радио Косова рекао да САД, ЕУ и остале демократске земље треба једногласно да реагују против, како је навео, „ратнохушкачког даха“ из Београда.
Њујорк тајмс је прошле недеље објавио да је Србија спремна да употреби силу како би спречила Запад да призна независност Космета, тумачећи на тај начин најаву државног секретара у Министарству за Косово и Метохију Душана Пророковића да је Србија спремна да предузме низ мера у случају проглашења независности покрајине.
„Ово показује да Србија наставља да представља озбиљну безбедносну претњу за Косово и читав регион. Али Србија није у позицији да прети ратом косовским грађанима, којих је два милиона, пошто их је пљачкала, терорисала, силовала, спаљивала и убијала до 1999“, рекао је Чеку.

Обраћајући се на овом састанку, Топи је, такође, нагласио да се мобилизација и припреме за суочавање са било којом ванредном ситуацијом у региону односи на безбедност и стабилност Републике Албаније. У свом говору, Топи је нагласио да „бескрајно одуговлачење по питању статуса Космета иде на штету стабилности региона и Албанија треба да буде спремна за било какву неочекивану ситуацију“, преноси лист.

Топи је изјавио да најбоље решење за Космет остаје примена Ахтисаријевог плана. Он је, такође, позвао косовске лидере да покажу зрелост. Иначе, овом састанку, који је одржан у председничкој канцеларији, присуствовали су и многи други политичари, као што су премијер Саљи Бериша, председник скупштине Топали, лидер Социјалистичког покрета за интеграцију и премијер у току „косовске кризе“ Иљир Мета, те посланици Социјалистичке партије Албаније Петро Кочи и Арта Даде и други.

На овом састанку, Топи је описао Ахтисаријев план као једини начин да се реши проблем статуса Космета. Он је, такође, говорио о интеграцији земље у НАТО и ЕУ.

„Интеграција у НАТО и ЕУ представља главни и најважнији циљ Републике Албаније, једино решење за безбедност земље и испуњење националних захтева. Само кад постану део ових структура, Албанци као нација могу повратити свој понос јер ми овде не говоримо о добросуседским односима већ о пуној безбедности,“ изјавио је Топи.

РЕАКЦИЈЕ НА ВЕСТ О МОБИЛИЗАЦИЈИ АЛБАНСКЕ ВОЈСКЕ

ПРЕДСТАВА У РЕЖИЈИ АМЕРИКЕ

То никако не би требало да нас плаши. А кад је то Албанија и могла нас да плаши? Зна се ко им је био у посети, а од Србије се жели направити црна овца - рекао је Драган Шормаз, члан скупштинског Одбора за безбедност, реагујући на вест о мобилизацији у Албанији. То наводно подизање борбене готовости, сматра Шормаз, је само америчка ујдурма. Зоран Драгишић, професор Факултета за безбедност, први пут чује за ту информацију и није му јасно зашто би Албанија подизала борбену готовост.

- Србија после Пророковићевог иступа нити је подигла борбену готовост нити преместила трупе на границу са Косметом, тако да не видим разлог за албанско деловање у том правцу. Могуће да је реч о неким унутардржавним ставовима. Таква реакција је врло скупа, а њихови безбедносни стручњаци могу да процене и направе разлику између озбиљне ратне претње и обичних медијских изјава наших лидера.

Драган Тодоровић, председник ИО СРС, сматра да је то само један од маневара који је учињен по захтеву Америке, јер Вашингтон очигледно хоће свету, Европи и Србији покаже да проблем Космета може озбиљно да угрози мир. Тодоровић верује да је тај потез Албанија направила искључиво у пропагандне сврхе.

- Ипак, поставља се питање против кога Албанија жели да ратује, против Србије, Црне Горе или Грчке - закључује Тодоровић.

Душан Јањић, директор Форума за међуетничке односе, претпоставља да су се у Албанији уплашили пожара, а не Пророковићевих изјава, па су се одлучили да подигну борбену готовост и алармирају војску.

- Ако је, ипак, повод ситуација на Космету, то онда показује да је реч о потпуном неповерењу албанских власти према НАТО и према њиховим сународницима у Покрајини. Они једноставно немају с ким да ратују јер се граниче са Црном Гором, Косметом и Грчком.

Зоран Анђелковић (СПС) сматра да је то само још један маркетиншки потез.

- Дошао им је директор ЦИА у посету, па им дао налог да направе представу. То нема везе са реалношћу. Такође, нема никакве везе са Косметом. Дакле, чиста политичка представа чији је наручилац Америка. Не верујем да је било ко то схватио озбиљно. Мене нимало није уплашила та информација.



  • Извор
  • Глас Јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА