Борбена група „Вишеградске четворке“
Свој 20-годишњи јубилеј регионална заједница „Вишеградска четворка“ (V-4), у коју улазе Пољска, Чешка, Словачка и Мађарска обележила је новом иницијативом. У току недавног сусрета шефова одбрамбених надлештава ових земаља дата је изјава о стварању „борбене групе“, која ће своју спремност достићи у првој половини 2016. године. Група ће деловати под командом Пољске.
У име каквих циљева се оснива нова војна структура? Да ли она ствара нову геополитичку ситуацију на западним границама Русије? Ова питања смо поставили политикологу и историчару Олегу НЕМЕНСКОМ – учеснику у научној конференцији посвећеној јубилеју „Вишеграда“, која је јуче одржана у Москви и у којој су учествовали амбасадори четири земље, руски и инострани стручњаци.
Највероватније је да ће ова група моћи да се искористи за утицај, па чак и за управљање одређеним унутрашњим кризним процесима у Источој Европи. Ангажовање у том циљу макар и ограниченог контингента НАТО војске представља врло сложен и проблематичан задатак. Имам у виду, да тако кажем, мировну мисију у случају настанка политичке нестабилности у земљама у региону, условно говорећи, нове револуције. Иницијатива за организацију „борбене групе“ ван оквира Северноатлантске алијансе у целини припада Пољској. И то је њен безусловни успех, који јој обезбеђује улогу лидера у „V-4“. Иза одлуке о стварању „борбене групе“ стоје разни мотиви. И то није само хипотетичка могућност интервенције, у случају „више силе“ у ситуацију на постсовјетском простору, већ и директна реакција на појаве кризе у самој Европској Унији и НАТО, жеља да за сваки случај под руком имају соптвени механизам за заштиту од „опасности с Истока“, која је у њима уврежена.
Да ли ће војна структура „V-4“ постати нови раздраживач Русије?
„Безусловно! Али само у једном случају – ако заиста буде ангажована на простору Источне Европе,“ сматра руски стручњак Олег НЕМЕНСКИ. А у његовом словачком колеги, академику Штефану Луби (Stefan Luby) стварање нове борбене јединице у оквиру „Вишеградске четворке“ не изазива ништа осим недоумице.
Уопште ми није јасно од кога ћемо се заправо штитити уз помоћ сличне „борбене групе“. Одакле, из ког правца нам прети опасност? Не могу да замислим како се ова структура може уклопити у систем међународних односа у Европи, у систем војне безбедности? Све четири земље су већ ионако чланови Северноатлантске алијансе. И настанак засебне војне јединице ми изгледа више него чудно. Али, вероватно иницијатори имају представу о томе ради чега се све то предузима.
А циљеви су, како се испоставља, заиста великих размера. Још 2007. године (идеја је зрела одавно) у интервјуу за „DZIENNIK“ порт-парол генералног штаба Пољске Војхтех Охга је изјавио да ће се борбене групе стварати у случају опасности, која прети једној од земаља или за случај природних непогода. Такође, моћи ће да се искористе у конфликтним регионима. И „у иностраним мисијама“ додао је министар иностраних послова Чешке Карел Шварценберг. Како је планирано, у мобилну јединицу „Вишеградске четворке“ биће позвано до хиљаду и по војника. У року од 10 дана од добијања наредбе треба да буду спремни за пребацивање. Остају главна питања – куда и због чега?
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/duncan/cc-by-nc/ vostok.rs
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »