Компјутерска гробља оштећују човеков ДНК
Гробља електронике воде необративом оштећењу човековог ДНК. Такве узнемирујуће изјаве дали су кинески стручњаци.
Нову глобалну опасност по човечанство открили су научници Џеђаншког универзитета из истоимене источне приморске провинције кине. Они су истраживали екологију која изазива рак око великог компјутерског гробља и фабрике за прераду електронског отпада. Ипсотавило се да је ваздух загађен примесама које делују на површинска ткива плућа. У нормалним условима један од гена стално спава. Под деловањем отровних примеса он се активизира и провоцира у људском организму запаљиве процесе. Они воде ка формирању ћелија рака.
Ово откриће кинеских научника потврђује да смртност од онколошких обољења због лоше екологије излази на прво место међу узроцима смртности у свету. Ово је за Глас Русије изјавио дописни члан РАН Алексеј Јаблоков.
Проблем електронског отпада у последњих 7-8 година постао је врло озбиљан у читавом свету. Огроман број старих или још сасвим радно способних компјутера и мобилних телефона се баца на отпад. Тамо под зрацима сунца то почиње да издваја отровни диоксид. Савршених технологија утилизације електронског отпада фактички нема. Хитно су потребне специјалне гране за прераду и коришћење тог отпада. Такав правац се сада развија у Европи, у САД. И ми у Русији требало би да будемо спремни за тај изазов.
ЕУ је прва учинила покушај да макар на неки начин реши проблем електронског отпада. Пре девет година она је обавезала све произвођаче електронике да преузимају одговорност на себе за њену утилизацију. Слични закони су били донети у Јапану, Јужној Кореји, као и на Тајвану. Ипак убрзо се испоставило да је компанијама повољније да изведе производњу у иностранство, него да троши средства на демонтажу. Није случајно то што су као печурке после кише почеле да ничу фабрике за склапање компјутера и мобилних телефона у Кини, Малезији, Вијентаму, Тајланду, Турској.
У Кини, Индији и низу других азијских земаља постојали су покушаји да се законодавно обустави прилив електронског отпада, забранивши његов увоз. У пракси закон функционише лоше. Страни отпад и даље попуњава азијске депоније. Фактички не функционише Базелска конвенција контроле трансграничног превоза опасног отпада, која је ступила на снагу још 1989. године. Нису је потписале САД и низ развијених западних земаља. Међтуим то је једини глобални Споразум који треба да забрани економски мотивисан извоз електронског отпада у земље које немају савремене технологије за његову утилизацију.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- екологија
- истраживање
- болест
- човечанство
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »