Русија и НАТО супротставиће ваздушним терористима „Будно небо-2011“
У понедељак авијација Русије и НАТО-а започела је прве заједничке маневре против ваздушног тероризма Будно небо-2011. Ово је за Глас Русије изјавио представник Националног антитерористичког комитета Дмитриј Павлов.
Основни део маневара протећи ће изнад територије Руске и Пољске. Сарадња са авијацијом НАТО-а ће се увежбавати и у ваздушном простору Турске. Дмитриј Павлов је појаснио да се маневри изводе у оквиру иницијативе са којом је иступио Савет Русија-НАТО.
Ова иницијатива је усмерена на спречавање терористичких аката уз коришћење цивилних авиона. Таквих као што су на пример били извршени на Центар светске трговине 11. септембра у Њујорку. То је нови систем осигурања безбедности. Он предвиђа размену радиолокационих информација о ваздушном кретању између Русије и НАТО-а. Усаглашене процедуре омогућавају такође упозоравање на сумњиву делатност авиона. Када он почиње да се понаша на неодговарајући начин, систем координације Русије и НАТО-а пружиће додатну информацију. При томе средства за везу осигуравају брзо заједничко реаговање на претње тероризма.
Маневри Будно небо-2011. су нови корак у војној сарадњи Русије и НАТО-а. Она је била замрзнута после болне реакције на дејства Русије на принуђивању Грузије на мир у августу 2008. године. У марту ове године Русија је ратификовала споразум са САД о транзиту наоружања, војној техници, имовини и персоналу САД преко руске територије у Авганистан. То је помогло операцији НАТО у тој земљи. Затим су се стране договориле о испорукама руских војних хеликоптера у Авганистан и обуци локалног летачког персонала. У вези са тим први заменик директора Института за САД и Канаду Павел Золотарев изјавио је за Глас Русије.
Међу другим прилично актуелним правцима војне сарадње сада стоји проблем реалног поштовања политичке декларације о сарадњи у области ПРО. НАТО и САД намеравају да поставе системе ПРО по регионалном принципу – у европском, блискоисточном и далекоисточном региону. Све то непосредно дотиче интересе безбеднсоти Русије, значи било која одлука донета без њеног учешћа бише нови непотребан раздражујући фактор у односима Русије и НАТО-а.
Данас успостављање сарадње на стварању могућег система европске ПРО уз учешће Русије и држава НАТО-а има принципијални значај за њихову будућу сарадњу. У суштини, то је тест на практичну спремност страна на стратешко партнерство уз уважавање законитих интереса узајамне безбедности.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »