BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Музеј Михајловско: пуноћа живота

Музеј Михајловско: пуноћа живота
06.06.2011. год.

Осећам да су моје духовне снаге достигле пун развитак, ја могу да стварам. Такво признање дао је једном велики руски песник Александар Пушкин, боравећи на свом породичном имању Михајловско. Пре сто година, 6. јуна, на рођендан песника, у Михајловском је био отоврен књижевни музеј.

Сада је то Државни меморијални историјско-литерарни и природни музеј. У стара времена ова огромна територија стотинак километара од старог руског града Пскова називала се Свете горе. Сматрало се да је од најезде непријатеља чувају небеске силе. Овде је чак био подигнут Светогорски мушки манастир, један од најпоштованијих у Русији. Такво суседство породичног имања Пушкина са светињом није могло да се не одрази на песниково стваралаштво. Тако истраживачи сматрају да је лик монаха летописца Пимена из историјске драме Борис Годунов, настао управо под итиском од манастира и његових житеља.

У музеју Михајловско сачувано је, реконструисано и реконструише се много од онога што је чинило живот и скаводневницу племства у провинцијалним племићким кућама. Пре неколико година смо добили чак воденицу која ради – говори у интервјуу за Глас Русије директор музеја Георгиј Васиљевич.

У Михајловском учимо да живимо пуном снагом својих талената и увек се радујемо томе што исто чине и наши гости. То је најзанимљивије и најнеобичније место! – тврди директор музеја. Овде може да се открије за себе свет руске природе и руске историје који се стално мења и који је у Пушкиновим стиховима уједињен у целину. Можда у томе и јесте особеност и тајна Михајловског, где стално присуствују не само сећање, већ и стваралаштво.

Посетиоце на стваралаштво позива, на пример, пројекат музејска пошта. У једној од соба гостољубиве крмче налази се поштанско одељење са својим печатом, са скупом предмета за писање. Овде свако може да седне са сто и да напише писмо гушчијим или говзденим пером, говори Георгиј Васиљевич.

Пуноћа живота, дух слободе и стваралаштва увек су привлачили у Михајловско познате књижевнике. У совјетско време, на пример, овде је радио као водич писац Сергеј Довлатов. Он је смислио овакву забаву: да проведе посетиоце по свим музејима комплекса а да ни једном не употреби реч Пушкин. Утисци од оваквог музејског живота легли су у основу чувене приче Сергеја Довлатова Спомен-музеј, примећује директор Михајловског Георгиј Васиљевич и наставља.

Група ентузијаста заљубљених у дело Сергеја Довлатова Спомен-музеј, данас покушава да учини кућицу у којој је живео писац када је водио екскурзије по Пушкиновом музеју делом изложбе. То је својеврсно проширење књижевног простора на нове територије, на нове људе, који ће, долазећи Довлатову, обавезно открити за себе и Пушкина, и свет 19. века.

У част стогодишњице музеја Михајловско, Пушкинов дан се обележава у њему посебно свечано. Од 3. јуна тамо се одржава Пушкинов празник поезије, на који долазе људи из читаве Русије.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА