Европа: спас избеглица или од избеглица
Стиуација са избеглицама из Северне Африке ускоро може да се претвори у озбиљне проблеме за читаву Европу. Руски експерти истичу да прилив илегалаца тешко да може да се прекине. И ако ово питање не буду хитно решено, југ ЕУ постепено ће се претворити у једну велику Лампедузу.
Европљани су учинили све како би становници Северноафричког региона, који преживљавају револуције, поверовали у промене. Али дешава се супротни ефекат. Главна тешкоћа састоји се у томе што сада људи беже у Европу, не толико спасавајући се од војних дејстава, као што на пример то чине Либијци, већ просто у трагању за прихватљивим условима егзистенције. И још није јасно како ће на тај процес утицати операција у Либији која се отегла, говори политиколог Гумер Исаев.
У првом реду то је прилив миграната, који се на све начине труде да побегну оданде где се води рат. Проблеми имиграције ће бити само пооштрени. Очигледно, европљани су планирали да брзо изађу на крај са Гадафијевим режимом и да га свргну, уредвиши питање на тај начин. Али фактички они су провоцирали нови конфликт у Африци, и још дуго ће осећати његове последице. Јер Либија није Ирак, она се налази уз Европу.
Овај проблем може се решити само на један начин: упутити све снаге управо на хуманитарну операцију у Северној Африци. Иначе Европа може да не издржи такав притисак избеглица и оних социјалних проблема које оне носе са собом, сматра Станислав Тарасов.
Економији земаља Северне Африке постребне су озбиљне финансијске дотације и озбиљна економска модернизација. То је потребно учинити што је могуће пре. Позитиван ефекат може да се достигне само уз практичну реализацију врло озбиљних програма државног нивоа. И Еворпа, која је под изговором демократије разбудила овај мравињак, пребацила је себи на плећа тежак терет ових промена, за који у датој ситуацији упште није била спремна. Други моменат је то да је у самој Европи овај талас избеглица створио много социјалних проблема. Није случајно што су у неким европским земљама подигле главе националистичке снаге. Потребна је конкретна реална политика за подизање животног стандарда тих земаља. А то није једнсотавно учинити. Значи може се прогнозирати да ће се сличне појаве наставити у да ће имати систематски карактер.
Ипак за сада се све ограничава разговорима о томе да ЕУ овај проблем забрињава и учесталим саопштењима о погибији избеглица које покушавају да на било каквим пловилима стигну до Европе. Почетком јуна код обала Туниса потонуо је брод из Либије, на којем се налазило 850 људи. Преживело је мање од 600. И то нису последње жртве, упозоравају експерти. Док Европа не започне масовну хуманитарну операцију у земљама Северне Африке, избеглице из тог региона ће ризикујући животе пловити преко Средоземног мора.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- ЕУ
- Либијас
- сукоби
- рат
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »