ПОКРОВСКИ МАНАСТИР ОЦА ХАРИТОНА
Необичност овог манастира се састоји у томе што је њен оснивач монах Харитон, човек који није сиромашан и за кога се може речи да је познат (у прошлости је био један од најпознатијих кувара у Хелсинкију, власник ресторана) купио, преуредио, а сада поседује сва манастриска здања. То раније у хришћанском свету није била реткост. Из житија светих знамо много случајева када је богат и утицајан човек у поодмаклим годинама заветовао цело своје имање неком активном манастиру или је својим средствима градио свој манастир, где је и проживео остатак свог живота у молитви и раду. Данас таквих случајева практично нема – Покровски манастир оца Харитона је веома редак изузетак.
Још једна одлика овог манастира, карактеристична за православну цркву, али необична за руског човека је такорећи опрезан приступ при пријему поклоника и гостију. Као и у Ново-Валаамском манастиру, посетиоци још пре доласка у манастир могу да погледају на интернету и да себи резервишу ову или ону келију, као и да иазберу програм и храну сагласно својим наклоностима и новчанику. Све то није ништа необично ако се узме у обзир фински менталитет, када чак и родитељи који одлазе у госте код своје деце претходно морају да им се најаве телефоном и назначе време своје посете неколико дана унапред. Безусловно, у многим руским манастирима постоје такодје одредјени бројеви за богата, утицајна лица, добротворе, али исто тако постоји и велика могућност посете свих оних који то желе или беспалтно, на рачун манастира, или на рачун свог труда у славу Божију. Можда овде у Финској нема оних који то желе, већ су спремни да све плате, али да имају удобност иако за кратко време, како би поново се вративши свом свакодневном раду зарадили новац за ново поклоничко путовање.
Однос према православним светињама у Финској, уопштено говорећи, подсећа на онај у Совјетском Савезу. Оне у првом реду представљају како за монахе и клир, тако и за мирјане-поклонике историјски или естетски предмет интересовања, а тек потом, негде на трећем месту се сматрају и објектом религиозног поклоњења и светињама. Наравно, то се не односи на богослужење. Ту најпре имамо у виду музеј православља у Куопио, или библиотеку Ново-Валаамског манастира или например „Заштитне мере“ оца Харитона, које смо преузели са његове интернет-странице.
Вечера са палачинкама
- јело од печурака (динстане беле(шампињони) и црвене печурке у милераму)
- разне врсте палачинки (7 различитих начина према манастирским рецептима)
- чај из самовара, слатко и ваљушке од крављег сира
(35 еура по особи)
Вечера –концерт
- руска вечера: боршч, милерам и домаћи хлеб
- лосос на московски начин (сос од милерама са миродјијом)
- баваруа од младог крављег сира са умаком од махунарки
(28 еура по особи) уколико закажете на вечери може да учествује хор „СИРАТА“
Прадавна вечера
- супа од белих печурака
- овчетина (сос од милерама са белим луком)
- слатко од бруснице
(36 еура по особи)
Уопште треба приметити да је Покровски манастир јединствен и по томе што представља први православни манастир у Финској, који је настао самостално, због жеље једног мештанина да живи усамљено, монашки, јер су сви други манастири који су се раније налазили на територији те земље (Валаамски, Коневецки, Печенски, Линтуљски) изградили Руси, и финско становништво ако је и било тамо заступљено онда је то било веома ограничено. Данашњи Ново-Валаамски и Линтуљски манастири су фински по свом националном саставу, а по својим да тако кажемо „основним темељима“ су руски. Тамо је интересантно прочитати штуру хронику оснивања Покровског манастира:
Покровска Црква је освећена 17 јуна 2001 године. То је учињено захваљујући труду како многобројних добровољаца, тако и професионалаца под неуморним руководством оца Харитона. За нешто више од две године бивша коњушница која је пре тога служила и као пекара и радионица се потпуно изменила.
Благослов за оснивање самосталног манастира отац Харитон је добио од тадашњег архиепископа Јована. 2000 године се већ почело са богослужењем у данашњој главној цркви. Једна етапа је била завршена – појавила се црква, у којој се служе богослужења.
Треба приметити да је Покровска црква за цело месташце Кирконуми једина православна црква и зато без обзира како се људи односе према њој, њен значај као православно-просветитељског центра за цео тај округ и јединог места овде, где се врше православне Тајне, је неоспоран. Такодје, захваљујући оцу Харитону, манастир безусловно има велики утицај на православни живот Финске. Сваке године манастир посети неколико хиљада људи, од којих се многи први пут на том месту упознају са православљем.
Покровска парохија Руске Православне Цркве има најприсније односе са Покровским манастиром оца Харитона. Пошто је празник Покрова престони празник за сваку цркву, и слави се са разликом од две недеље због различитих календара, онда настојатељ Покровске цркве протојереј Виктор (Љутик) по правилу учествује у празничном богослужењу у манастиру, а отац Харитон на свечаностима које се одржавају у Хелсинкију, у Покровској цркви. У закључку желимо да кажемо да многе друге интересантне информације на руском, финском или енглеском језику можете да надјете на манастирском сајту www.покрова.фи.
https://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=1235
- Извор
- Манастир Лепавина
- Повезане теме
- lepavina
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »