РС: Лоша заштита од опасних хемикалија
Руководилац у Сектору за фармацију Министарства здравља и социјалне заштите Радојка Малбашић рекла је да увоз биоцида и пестицида у РС није велики, али да још није регистрован велики број биоцидних средстава која су прешла у ову законодавну област.
Она је додала да је законска регулатива у овој области од 2006. године у потпуности усклађена са стандардима ЕУ, а у дијеловима који се односе на контролу увоза постављени су ригорознији услови и високе казне.
"РС нема велику производњу индустријских хемикалија, али имамо јако пуно употребе и то у количинама које прелазе преко 1 000 тона на годишњем нивоу. Сада смо на едукацији правних лица, а циљ нам је да се врло брзо приближимо до сваког грађанина и искористимо средства информисања да их упозоримо на опасности", рекла је Малбашићева.
Према њеним ријечима, домаће законодавство у овој области, за разлику од ранијег законодавства у ЕУ, обухватило је и детерџенте као производе који задржавају опасна својства, а оно што недостаје су лабораторије које ће контролисати садржај производа.
Представник Пољопривредног факултета Универзитета у Бањалуци Синиша Митић рекао је да пољопривредни произвођачи све више прате нова сазнања у области пестицида, тако да се они све више правилно користе, док ризик настаје код вишеструке употребе пестицида и кад нема оправдане потребе за њима.
"РС прати ЕУ у смислу регулативе по Анексу 1, све активне материје које имају дозволу у ЕУ дозвољене су и у Србској и она није складиште за пестициде који су искључени из употребе у ЕУ", рекао је Митић.
Према његовим ријечима, РС годишње увози 1,3 милиона килограма пестицида што за њену укупну површину није велики увоз, због чега је потенцијална контаминација њеног простора далеко мања него у европским земљама.
Он је истакао потребу сталне едукације пољопривредних произвођача, афирмисање стручне службе и инспекцијског надзора, те евиденционе књиге о третирању пестицидима, коју је сваки произвођач дужан да води.
"Одређени пољопривредни произвођачи који су формирали удружења имају евиденционе књиге, али још нема јасне законске регулативе, па и инспекцијске надлежности која би произвођаче обавезала на вођење такве евиденције", рекао је Митић.
На данашњем семинару учествује око 130 учесника из цијеле РС, а организатор је Институт заштите, екологије и информатике Бањалука.
- Извор
- Фронтал.РС
- СРНА/ www.frontal.RS
- Повезане теме
- Опасне науке
- Република Српска
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »