Фарминг: криминал или начин преживљавања?
У једном од кинеских затвора затворенике су терали да се баве фармингом – да зарађују виртуелни новац у он-лајн игри Ворлд оф Воркрафт. Армија бесплатне радне снаге по 12 сати је висила на Интернету, освајајући за начелнике затвора по 5-6 хиљада јуана – 700-900 долара. Играчко ропство доносило је затворским босевима солидни годишњи профит – око 250 хиљада долара – то је много повољније него физички рад затвореника у реалном животу.
Људе који зарађују на тај начин за живот зову фармерима – од енглеске речи фарм – гајити. У многим масовним он-лајн играма људи из читавог света спремни су да купују од фармера разни инвентар, оружје, вирутално злато за реални новац. У Кини обрт виртуалне валуте износи на милијарде долара. Свакодевно сваки војник кинеске армије фармера заради 10-15 долара, и то уколико је професионалац, рекао је за Глас Русије аналитичар листа Ф5 Кирил Аљохин.
Фармер је назив оних који зарађују у он-лајн играма. Не треба бити члан играчке индустрије да се виртуелно злато претвори у готовину. Треба просто наћи купца, предложити му те златне монете и наћи начин да се за њих плати. Клијент може да стави новац на мобилни фармера или да му уплати електронским путем.
Овакав бизнис је опасан, посебно ако су у њега умешани преступници, уверен је психолог, писац, академик Сергеј Кључников, који говорио играчком ропству у кинеским затворима.
Овај бизнис се не може назвати позитивним макар из тог разлога што 12-сатно седење за комјутером лоше утиче на психу и телесно стање човека. Осим тога, треба узети у обзир: играчи су затвореници, ако их терају да играју непоштене игре од којих новац не припада њима, то изазива озлојеђеност. Они памте ове вештине и мисле како ће када изађу из затвора играти нешто слично. То је недопустиво. Ако друтшво не жели да умножава криминалце, активност затворских начелника мора да се пресече. Иначе ћемо имати више криминалаца који зарађују таквим електронским путем.
Ипак, по речима Кирила Аљохина, фарминг, мада је и бизнис у сенци, није криминал. Многи људи по читавом свету згрћу богатство на он-лајн играма. Ова индустрија није развијена само у Кини, већ и у Мексику, Индонезији, на Филипинима. Фарминг дозали у Русији у ЗНД. Фарминг у принципу није увек зло. Понекада је то спас и прелазак на нови ниво, као у компјутерској игри.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/cgauthier2112/cc-by-nc/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »