BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пронађена најстарија икона Светог Саве

Пронађена најстарија икона Светог Саве
07.09.2007. год.

Тешко је у мислима призвати некада топли амбијент наших старих храмова чија је унутрашњост данас оплемењена само познатим, често врло оштећеним зидним сликама. С изузетком Пантократоровог храма у Дечанима и неколико других који су били боље судбине, велики споменици средњовековног градитељства од Немањиног времена до краја самосталности сами су већ страдали или проживели тешка времена у којима су најпре ентеријери пустошени. А добро је познато да су ктитори задужбине одмах опремали предметима неопходним за богослужење и даривали их различитим драгоценостима. О томе говоре многобројни извори, од биографија оснивача до њихових даровних исправа, а најпунију слику пружају катастиси који наводе све што је одређеном манастиру припадало.

Довољно је подсетити се једног таквог списка, састављеног уз даровницу из 1375, којом су деспот Тома Прељубовић и његова супруга Марија своју цркву у Водену поклонили манастиру Лаври на Светој Гори. Богати инвентар изненађује бројем скупоцених предмета и рукописа који су у овој светињи сабрани током само неколико година.

Ако се има у виду да су се манастири и у каснијим столећима богатили, може се рећи да су од мноштва драгоцености у Србији остали само пабирци. Само мали број дела је сачуван у страним збиркама у које је доспео често заметним путевима, а највреднија су била она којима су владари, почевши од Немање, даривали велика хришћанска светилишта од Палестине и Синаја до Барија и Рима. У томе је посебно место имала Света Гора, и то већ од краја ХII века када су се у њену средину повукли свети Сава и Симеон Немања. Опширни описи њиховог боравка, дела и спомени по манастирима живо, на свој начин, о томе говоре, а сведок њихов је, пре свих, био Ватопед, трајно братски везан за Хиландар.

И поред свих сазнања о драгоценостима које су из Србије стизале у Свету Гору, изненадила нас је вест да се у Ватопеду, уз остало, чува и једна непозната икона Светог Саве са оквиром од позлаћеног сребра. Слику су у богатој манастирској ризници недавно пронашли млади чланови братства и одлучили да свог „претка”, некадашњег ватопедског монаха, објаве уз текст о њему у првом тому своје серије „Ватопедски синаксар”.

Оснивач Српске цркве представљен је као архијереј, у полиставриону са омофором, како десном, уздигнутом руком благосиља, а левом држи јеванђеље. Сам допојасни лик је добро очуван, иако је данас таман, можда и због „освежавања” некада прозирним премазом лака. Након пажљивог чишћења вероватно ће се боље моћи да уоче особености – већ се сада види – танане пластичне моделације лица и ближе одреди место овог дела у стилским токовима српског сликарства из последњих деценија ХIV и почетка ХV века. У овом часу не знамо да ли је испод скупоценог окова још нешто насликано. Са своје стране, богати украс на њему свакако ће помоћи да се одреди средина у којој је икона настала и препозна личност дародавца. У том смислу од посебног значаја је и старосрпски натпис који означава Савин лик. Овде се доноси у виду прилагођеном савременом писању: „Свети Сава први архиепископ српски”.

Богати оквир, украшен врежама, некада је на себи имао имао и осам медаљона чија су лежишта празна. Не знамо да ли су на њима били ликови или посебно изведени орнаменти. Могуће је да су са иконе скинути у исто време када и зрна бисера којима је био опточен лик Светог Саве. Нема сумње да је оков настао у средини која је, уз богате руднике, особито сребра, у областима кнеза Лазара и деспота Стефана, имала златарске радионице, као што је и сликана представа била дело једног од мајстора који су радили за владаре и племство овог времена.

Од некада огромног броја икона на иконостасима, проскинитарима и другим местима у храму до данас је опстало тек понеко дело. Нестале су чак и посебно поштоване слике чији је изглед у својеврсним репликама сачуван у зидном украсу. Међу њима је велики број био са представом Светог Саве, али је тек ризница чувеног светогорског манастира, безбеднија од других, сачувала најстарију од њих.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА