Изградићемо школу, зваће се Србија
Бањалука, 6. септембра – Председници и премијери Републике Српске и Србије – Милан Јелић, Борис Тадић, Милорад Додик и Војислав Коштуница – конституисали су данас у Бањалуци Веће за сарадњу и праћење спровођења Споразума о специјалним паралелним везама између двеју република, које ће се састајати најмање једном у три месеца. За секретаре Већа именовани су шефови Додиковог и Коштуничиног кабинета – Сребренка Голић и Александар Никитовић.
„Данас смо разговарали о досадашњим резултатима сарадње и правцима будућег рада. Наш циљ је да допринесемо бољем регионалном повезивању, поготово у привреди где, заиста, имамо много заједничких интереса – од стварања заједничких робних резерви и коришћења хидропотенцијала, преко петрохемије, до нафтне индустрије”, изјавио је новинарима после састанка Милан Јелић.
Борис Тадић је казао да сарадња Србије и Републике Српске има и политички и економски део. У политичком делу, објаснио је Тадић, „Србија жели да делује као фактор стабилности и најтешње сарадње у региону”. „Ми поштујемо територијални интегритет и суверенитет Босне и Херцеговине и Дејтонски споразум, као што поштујемо и Кумановски споразум и Резолуцију 1244. И само на тај начин ми третирамо правни основ за даље остваривање и успостављање стабилности у целом региону, имајући у виду све политичке процесе са којима се суочавамо у овој и с којима ћемо се суочити у идућој години. Овакав приступ је на добробит свих држава и народа у региону”, истакао је Тадић. Он је додао да је и у Бањалуци предложио сарадњу у области заштите од елементарних непогода. Такође, рекао је да је Србија заинтересована и за сарадњу са Федерацијом БиХ, којој је, као и Републици Српској, спремна да позајми пет хиљада тона кукуруза из Републичких робних резерви.
Војислав Коштуница је рекао да је на данашњем састанку анализирана досадашња сарадња у области телекомуникација, банкарства и осигурања. „Поносни смо што можемо рећи да имамо снажну сарадњу у духу регионалног развоја и заједничких вредности и опредељења Србије и Републике Српске, као ентитета у Босни и Херцеговини, у правцу Европске уније”, нагласио је премијер Србије.
„Разговарали смо о интеграцији електропривреда Републике Српске и Србије и коришћењу наших хидропотенцијала. Формирали смо радне групе које ће припремити материјал за идући састанак Већа, који ће се одржати у октобру у Београду. Свим нашим идућим састанцима претходиће сличне припреме стручних тимова две владе. Такође, разговарали смо и о поједностављивању процедура, да би сарадња Србије и Републике Српске била што једноставнија и ефикаснија. Данас смо се, осим тога, договорили да у Републици Српској изградимо школу која ће се звати ’Србија’”, истакао је Коштуница.
Милорад Додик је нагласио да Република Српска и Србија треба да искористе све могућности за сарадњу које им пружа Дејтонски споразум и Споразум о специјалним паралелним односима, потписан 26. септембра прошле године. „На наредној седници Већа за сарадњу разговараћемо о интеграцији електропривреда и изградњи хидроцентрала на Дрини – Бук Бијела и Фоча. Позивам и друге електропривреде из региона да се придруже овој иницијативи”, казао је Додик и додао да позива и Хрватску да, ако жели, изгради једну школу у Републици Српској која ће носити назив „Хрватска”.
Пре конститутивне седнице Већа за сарадњу и праћење спровођења Споразума о специјалним паралелним односима, председници република Милан Јелић и Борис Тадић посетили су Ректорат Универзитета у Бањалуци. Они су разговарали са ректорима универзитета у Бањалуци и Источном Сарајеву – Станком Станићем и Митром Новаковићем. После седнице Већа, делегације две републике су обишле храм Христа спаситеља у центру Бањалуке, чија је обнова почела уочи избијања рата у Босни и Херцеговини.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »