Кисеоник за Србе - са задршком
Боце са кисеоником за Медицински центар у северном делу Косовске Митровице, које су више од 20 сати у камиону београдског „Техногаса“ биле блокиране на терминалу Косовске царинске службе, у јужном делу града, допремљене су јуче око 12 сати у болницу, уз образложење царине да је у питању била обична, рутинска контрола.
Заменик директора болнице др Милан Ивановић рекао је да се стање у институцији нормализује, као и да ће бити настављен уобичајени процес рада и обављене заказане хируршке интервенције. Ивановић додаје да су због овога били угрожени животи десетине болесника на одељењима интензивне неге, хируршког блока, коронарног одељења, плућном и дечјем.
Контрадикторне изјаве
Због чега је дошло до овакве ситуације.
- Унмик и гранична полиција Косова прећутно су се договорили да српским предузећима и установама у овој покрајини, која не признају привремене институције, на граничним прелазима, приликом увоза, обезбеде другачији третман. Њима се гледа кроз прсте, па им је тако дозвољен увоз без лиценци које издају привремене институције на Косову. Тако ни болница у северном делу Косовске Митровице, до прекјуче, осам година није имала проблема приликом увоза потрепштина за њихов несметан рад. Наравно, протеклих осам година, они робу увозе без лиценце коју би, да се поштује законска процедура, требало да издаје Министарство здравља, привремене Владе Косова.
Камион „Техногаса“ упућен је на додатну контролу у јужни део Митровице због сумњи у исправност пропратне документације. Наиме, поред кисеоника, намењеног болници у Митровици, у камиону се налазио и кисеоник који је био упућен једном предузећу које се налази у албанском делу Косова. Дежурни цариник је поступио по правилима, па је сумњиви товар упутио на терминал у јужну Митровицу ради даље контроле. Када је обављена та, додатна контрола, кисеоник је враћен у болницу. Лично сам звала болницу у северној Митровици и објаснила да није реч ни о каквој отмици већ о обичној процедури, која је морала бити обављена у овом случају. Српкиња сам из централног Косова, али тврдим да српска страна овај случај неоправдано жели да искористи у политичке сврхе - била је изричита у разговору за Сину шеф царине за северни део Косовске Митровице, Драгана Бојковић.
И портпарол Царинске службе Унмика Адријатик Ставиљеци изјавио је за митровачки Контакт радио да је недостатак документације био разлог за задржавање боца са кисеоником.
- Камион није заплењен, већ је пролазио стандардну процедуру - казао је
Ставиљеци.
Са изјавом Адријатика Ставиљеција сложила се и портпарол мисије Европске уније у Приштини Матилда Хенеке.
Заменик директора болнице у северном делу Косовске Митровице Милан Ивановић има потпуно другачије виђење овог догађаја. Он каже да је у питању класична отимачина, и да је ово само наставак етничког чишћења Косова и Метохије од неалбанског живља. Ивановић тврди да кисеоник не би био враћен да се у читав случај нису умешали српски медији и одбацује тврдње косовске царине.
Чудан захтев
- Имали смо сву потребну документацију. Кисеоник већ осам година узимамо од „Мессер Техногаса“ и није било проблема. Све смо платили, а платили смо и таксе на административној линији Србије и Космета. Зато не можемо да уважимо објашњења портпарола косовске царине - рекао је Ивановић за Сину.
Он је додао да је један од администратора за Космет јуче од њега тражио да
потпише потврду да се болница одриче спорног кисеоника уколико хоћемо да они пусте возача и његово возило. Такође, нагласио је да су цариници у образложењу одлуке да задрже медицински кисеоник навели да болница није регистрована на Космету и да набавку неопходног материјала мора да обави преко Министарства здравља Космета.
Изјаве званичника Унмика и Европске мисије у Приштини демантовао је јуче, у
разговору за Глас, и Ернст Боде, генерални директор компаније „Мессер Техногас АД“.
- У сталном смо контакту са директором болнице др Миланом Ивановићем и Унмиком и управо смо сазнали да су медицински гасови испоручени болници. Не знамо зашто се све ово десило, да ли је ово случајни пропуст или намерна грешка. До сада није било никаквих проблема са испорукама гасова на Космету. Имали смо сву потребну документацију и дозволе - рекао је поводом задржавања камиона у јужном делу Косовске Митровице за Глас Ернст Боде.
НЕРАЗУМНА ОДЛУКА
- Жалосно је да поједини Срби отворено раде за албанску квазидржаву. Није овде у питању поштовање процедуре, већ је ово, тврдим, класична отимачина, да би се наставио притисак на Србе који живе на Косову. „Техногас“ је фирма из Београда, која је недавно приватизована, и са чијом пословном политиком нисам упознат. Шта ја знам коме све они превозе кисеоник на Космету. Ми смо желели само наш кисеоник, онај који смо поштено платили. Морам да признам да се ово предузеће према нашој болници у овом случају понело више него коректно и да су нам понудили могућност да у току дана пошаљу нову испоруку медицинског кисеоника. Неразумна одлука косметске квазидржаве угрозила је животе на десетине пацијената којима је кисеоник неопходан. О којим правима Срба на Космету да причамо када се, на овакав начин српским пацијентима одузима елементарно право на живот. Иза свега што се догађало у вези испоруке медицинског кисеоника, стоји јасан мотив да се настави политика притисака и насиља ради етничког чишћења и стварања квазиалбанске државе на Косову и Метохији- рекао је Ивановић за Сину.
ЗАДРЖАВАЊЕ НИЈЕ УТИЦАЛО НА КВАЛИТЕТ
- После завршетка редовне процедуре на граничном прелазу Рудница, камион са боцама заустављен је на прелазу Јариње, када је и поред поседовања документације по европским стандардима онемогућено плаћање редовних царинских трошкова и испорука гасова за болницу у северном делу Косовске Митровице. Камион је задржан 20 сати, а у њему се налазило пар десетина боца са кисеоником. Осим за болницу, у камиону су биле и боце са гасовима за једну албанску фирму на Косову и Метохији, која је дугогодишњи пословни партнер „Мессер Техногаса АД“. Задржавање није утицало на квалитет кисеоника, а још нисмо одлучили шта ћемо предузети поводом овога што се десило. Што се тиче штете коју смо претрпели због заустављања камиона, процењујемо да је она неколико стотина евра - рекао је Ернст Боде.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »