Јеремић представио презентациони документ у савету НАТО
Вук Јеремић представио је Савету НАТО-а тзв. презентациони документ о основним циљевима Србије у Партнерству за мир. Како је потврђено за Б92 у том документу не помиње се да је циљ Србије да се једног дана укључи у НАТО, већ да са НАТО-ом сарађује. Министар спољних послова Србије представио је документ на састанку у Бриселу, у јеку полемике међу политичким партијама да ли Србија треба да постане чланица НАТО-а. Вук Јеремић је у Бриселу рекао да су стратешки главни задаци Владе Србије брзо прикључење земље Европској унији и активно учешће у Партнерству за мир. Оцењујући да је ово важан дан за Србију и њену демократију и за цео Западни Балкан и за евроатлантску заједницу народа, Јеремић је истакао јасну спремност Србије да има конструктивну улогу у учвршћивању безбедности у Југоисточној Европи.
У презентационом документу се, према Јеремићевим речима, јасно истиче да Србија недвосмислено верује у стратегију интезивне регионалне безбедносне сарадње и детаљно наводе области сарадње коју Србија жели да има у оквиру Партнерства за мир.
Подсећајући да Србија „никада неће моћи да заборави трагичне догађаје који су се догодили 1999”, Јеремић је, међутим, рекао да Србија гледа напред, а не назад. Оцењујући да је помирење од суштинског значаја за изградњу јединствене Европе, Јеремић је истакао снажну опредељеност Србије на пуну сарадњу с Хашким трибуналом.
Како Б92 сазнаје, у том документу се помиње да је циљ Србије да се једног дана прикључи Европској унији и да сарађује с НАТО-ом. Иако је у свом предлогу Министарство одбране као циљ навело и евроатланске интеграције, што би значило и евентуално чланство у НАТО-у, та форумлације је склоњена из текста.
Истиче се да је Презентациони документ усвојен једногласно, али га је Влада Србије усвојила из трећег пута, и то на телефонској седници. Током међустраначког усаглашавања, из политичког дела документа уклоњење су све фомулације које би могле да сугеришу да Србија желели да постане чланица НАТО-а, а акценат је стављен на регионалну сарадњу и компромисно решење за Косово и Метохију.
Да Београд баш и не изгара од жеље да сарађује с НАТО-ом говори чињеница да је Србија позвана, на свој захтев, у Партнерство за мир, у новембру прошле године, а да тек сада доставља докумет којим се то чланство формализује. Босна и Херцеговина и Црној Гора, које су на истом самиту позване у Партнерство, одавно су доставиле документ у ком наводе у којим областима жели да сарађују с чланицама НАТО-а.
Партнерство за мир усмерено је на стварање поверења између НАТО-а и земаља у Европи које су ван тог војно-политичког савеза. Партнерству су од оснивања, 1994, приступиле 23 државе, укључујући Русију, Украјину и Белорусију.
Када је реч о војној сарадњи Србије, она је у документу навела да је заинтересована за обуку војника у ванредним ситуацијама, школовање и обуку официра, а нуди искуства из ратне медицине.
Следећи корак требало би да буде потписивање Безбедносног споразума, који подразумева размену поверљивих информација између Србије и НАТО-а, а што је предуслов да се Београду дозволи отварање мисија при северноатлантском савезу у Бриселу. Међутим, премијер Србије Војислав Костуница се противи том споразуму, па га Влада још није усвојила. Било је предвиђено да генерални секретар НАТО-а потпише тај споразум при недавној посети Београду.
Поповић: Скупштина да одлучи о неприступању
И док министар Јеремић из ДС-а представља документ о плановима у Партнерству за мир, потпредседник Демократске странке Србије и министар у Влади Александар Поповић поновио је став своје странке да Скупштина треба да гласа против приступања НАТО-у.
Он је рекао да би било најбоље да све релевантне странке подрже предлог те партије да парламент донесе одлуку да Србија не може да приступи НАТО-савезу, уколико САД или неке друге чланице тог војног савеза признају једнострану независност Косова.
Он је рекао за Танјуг да је председништво ДСС-а у нови програм унело одредбу да је та странка против уласка Србије у „НАТО-пакт”.
„То је наш начелан став, а ДСС осталим странкама као заједнички став предлаже да Скупштина Србије донесе одлуку да Србија не може приступити НАТО-пакту ако државе чланице овог војног савеза признају једнострану независност Косова”, казао је Поповић.
ДС: Не преиспитивати позицију о приступању
У међувремену, огласила се и шефица посланичког клуба Демократске странке Нада Колунџија, која се нада да Србија неће имати посебног разлога да преиспитује раније утврђену позицију о приступању НАТО-у.
Она очекује да европски пут Србије неће бити доведен у питање упркос разликама које постоје међу коалиционим партнерима и додала да прикључивање Србије Европској унији и НАТО-у треба поставити као питање боље будућности.
„Надам се да постоји висок степен политичке одговорности код свих који управљају државним и јавним пословима и да ће бити донета мудра одлука”, рекла је Колунџија за Танјуг.
Она је оценила да је прикључење НАТО-у озбиљно питање, којим се не би требало бавити само са страначког становишта, већ да о томе, како је додала, треба водити озбиљну расправу у свим стручним, политичким круговима, широко у јавности и тек онда донети одлуку у најбољем интересу Србије.
- Извор
- Б92
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »