Науци је потребан темељ
Руска фундаментална наука заслужује озбиљну подршку државе. Такво мишљење изразио је на конференцији у Санкт-Петербургу нобеловац Жан-Мари Лен, члан консултативног савета фонда Сколково.
Професор Стразбрушког универзитета Жан-Мари Лен, оснивач је такозване суперамолекуларне хемије, интердисциплинарне области науке, која проучава сложене хемијске системе. Нобелова награда била му је додељена 1987. године за серију пробојних научних открића. Од 2004. године наузчник се налази на челу руско-француског научног удружења СупраХем, које је постало један од инструмената иновационе сарадње у две земље. У оквиру ове сарадње редовно се одржавају руско-француски симпозијуми, омладинске научне школе. У марту 2011. године Жан-Мари Лен ушао је у састав научног консултативног савета фонда Сколково, придруживши се тројици нобеловаца. То су руски физичар Жорес Алфјоров, као и амерички научник Роџер Кронберг и Алан Хигер.
Француски научник са великим поштовањем говори о руској науци. По његовим речима, руска математика и физика су апсолутни врхови светске научне мисли, хемија и биологија се приближавају том нивоу. То значи да држава треба свим средствима да подржава последња два правца. Мислим да је будућност ваше земље у развоју образовања и науке који формирају друштво, говори Жан-Мари Лен.
Све чешће се изражава мишљење да финансирање науке треба да се врши на рачун приватних компанија. Оне ће инвестирати новац у научна истраживања, како би касније користиле њихове резултате. Француски научник не дели ову тачку гледишта.
Све државе теже томе да приватне компаније финансирају универзитете и научно-истраживачке центре, између осталог оне који се баве фундаменталним истраживањима. Али проблем је у томе што су нове технологије могуће само уз постојање фундаменталних открића, која треба да се спонзоришу на државном нивоу.
По мишљењу научника, држава има право да тражи од истраживачких центара већу везу са комерцијалним копанијама. Истовремено држава треба да допринесе да се развијају научне сфере, које леже у основи примењених наука. Руски композитори, писци и научници уписали су много славних страница у историју човечанства, говори Жан-Мари Лен. И сада руска влада треба да допринесе да Русија буде достојна своје прошлости.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- истраживање
- инвестиције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »