Ухапшен Ратко Младић, осумњичени за ратне злочине
Ратко Младић, бивши југословенски генерал, који је осумњичен за ратне злочине током рата у Босни 1992-1995, је ухапшен у Србији. Младић, који је био на челу Главног штаба Војске Републике Српске, приведен је у четвртак.
Вест је потврдио председник Србије Борис Тадић, на прес-конференцији. Хапшење "окончава тежак период" у историји Србије и доказује приврженост земље владавини права, рекао је он.
Београд сада проводи законске процедуре за изручење Младића Холандији, где ће му се судити, рекао је Председник. Он је додао да је неколико особа осумњичених за скривање одбеглог сада под истрагом, због чега полиција не може да саопшти детаље хапшења.
Висока представница ЕУ за спољне послове Кетрин Ештон, која се налази у посети Београду, је поздравила вест, називајући хапшење "важним кораком напред за Србију и за међународну правду."
Генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен поздравио је хапшење, рекавши да после готово 16 година, од када је Младић првобитно оптужен за геноцид, "његово хапшење коначно пружа прилику да се правда задовољи".
Најтраженији Европе
Младић је оптужен од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију за већи број кривичних дела, укључујући геноцид, злочине против човечности, и друге ратне злочине.
Сматра се да он стоји иза трогодишње опсаде Сарајева, када је град био тешко гранатиран, а многе улице претворене у сокаке за снајперисте . Сматра се да је тамо убијено више од 10.000 људи.
Наводи се и да је Младић узео за таоце око 200 УН-ових посматрача и припадника мировних снага, који су потом кориштени као живи штит, као одговор на НАТО бомбардовања.
Такође је тражен због своје улоге у масакру у Сребреници, нападу на заштићену зону Уједињених нација у јулу 1995. Трибунал УН-а каже да је Младић протерао хиљаде муслиманских жена и деце и наредио погубљење више од 7.000 мушкараца и дечака. Сматра се да је то најгори масакр у Европи после Другог светског рата.
На крају рата у Босни, Младић је отишао у Србију и живео под заштитом војске до 2002, када је ЕУ захтевала од Србије да га преда, ако жели да се даље интегрише у Унију.
Постоји награда српске владе у износу од 10 милиона евра за сваку информацију која ће довести до хапшења Младића. САД има посебну награду за његово хапшења, вредну 5 милиона долара.
“Definitely his arrest is the price which Serbia has to pay. Whether it will improve Serbia’s chances is difficult to say, because a lot of people will draw the conclusion that because he has been in Serbia for so long, Serbia is somehow responsible for hiding him. In any case, I am skeptical that EU membership [will be given to Serbia] anytime soon,” political analyst and historian John Laughland told RT.
"Дефинитивно његово хапшење је цена коју Србија мора да плати. Да ли ће то побољшати шансе Србије тешко је рећи, јер много људи ће закључити да је, зато што је био у Србији толико дуго, Србија на неки начин одговорна за његово скривање. У сваком случају, ја сам скептичан да ће Србија добити чланство ЕУ у скорије време, " за РТ је изјавио политички аналитичар и историчар Џон Лоланд.
Раније, 2008. године, србска полиција је ухапсила бившег председника Републике Српске Радована Караџића, коме се сада суди у Хашком трибуналу.
- Извор
- РT, фото: AFP PHOTO / Pascal Guyot/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »