ЕУ проба, мундир?
Звезде ЕУ изнад Бенгазија – такав помало ироничан наслов свом коментару дао је немачки Јунге Велт. Како пише лист, сада ће се застава ЕУ стално вијорити над упориштем либијских побуњеника. Ради отварања представништва у Бенгазију тамо је боравила представник ЕУ за међународне послове Кетрин Ештон.
Говорећи на конференцији за штампу о резултатима своје посете, Ештон је назвала главним задатком заштиту цивила. Али да приметимо да је данас заштита цивила, у складу са резолуцијом УН, главна компетенција НАТО-а, а не ЕУ.
По свему судећи, ЕУ није желела да по том питању остане по страни. Последњих дана војна лексика се све чешће чује на разним манифестацијама које се одвијају под њеним окриљем. На пример, на састанку војних експерата земаља Велике Европе, одржаном ових дана у Берлину. Како је изјавио у свом иступању немачки професор Карл Кајзер, грађанска услога ЕУ може да добије признање само у случају ако буде поткрепљења такође и војном активношћу. Ештонова, која је написала увод за реферат, додала је да концепција глобалне политике ЕУ подразумева како цивилну, тако и војну димензију.
Руски експерт у области европске безбедности Дмитриј Данилов не види ипак велике перспективе за јачање војне компоненте спољне политике ЕУ.
ЕУ је ипак блага сила. Зато што њена ефикасност зависи не толико од војих средстава, колико од способности да се земљама европског окружења представи као прво достојни модел развоја, а као друго да им се пружи помоћ у такозваном извозу европских норми. И сада се спорови воде око тога да ли ће унутар ЕУ ојачати војни потенцијал. Највероватније не.
Поставља се још једно, мада не ново питање - о својеврсној конкуренцији ЕУ са НАТО-ом. Данилов има свој поглед на тај проблем.
Напротив, говоре чак о томе да НАТО почиње да конкурише са ЕУ. То се тиче, на пример, одређених цивилних средстава кризног регулисања. Овде, сасвим природно, ЕУ треба да узме на себе улогу одговорнијег парнтера. И у том смислу војно диплирање са НАТО-ом је неизбежно.
Занимљива нијанса. На берлинском састанку експерата већ поменути професор Кајзер је позвао Немачку да одустане од војног суздржавања. Два дана касније немачко МИП објавило је да се у Бенгазију формира координациони биро за везе са устаницима. Изгледа да ЕУ ипак нема ништа против да проба војни мундир, не НАТО, већ сопсветвеног кроја.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- ЕУ
- Либија
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »