Земље БРИКС подигле буру у ММФ
Неипходно је одустати од застареле неписане традиције да директор ММФ обавезно мора да буде европљанин. Ово су изјавили у уторак извршни директори ММФ који представљају Бразил, Русију, Индију, Кину и ЈАР. По њиховом мишљењу, слична прећутна пракса поткопава легитимност фонда.
Земље БРИКС озбиљно су забринуте изјавама високих званичника о томе да директор ММФ и даље треба да остане европљанин. Не смеју се игнористати принципи транспарентности, такмичарског духа и уважавања заслуга кандидата, прекорели су они своје европске колеге из фонда.
У току је нормална конкурентска борба за право активног утицаја на доношење одлука у ММФ. Тако је за Глас Русије прокоментарисао став БРИКС заменик председника Комитета за економску политику и предузимаштво Државне думе Русије Владимир Головњев.
Земље БРИКС имају право на такав став. Оне имају економије са најдинамичнијим развојем, и, наравно, желе да се то одражава у њиховом учешћу у изборима за директора ММФ. Ако буде њихов представник или из земаља Азијско-тихоокеанског региона на челу ММФ, он ће моћи да доноси праведне одлуке, које поштују њихове интересе. А ММФ ипак поседује колосалне финансијске ресурсе и чак могућности за увећање политичког ауторитета земља БРИКС.
Земље овог неформалног клуба међу првима и са мањим губицима превладавају финансијску кризу коај се развила у њиховим земљама. И то је додатни аргумент у корист реформи ММФ, која треба да се одрази на растућу улогу БРИКС у светској привреди, сматра директор Међународног иснтитута за политичку експертизу Јевгениј МИнченко. При томе експерт је подсетио да је реформа избора директора ММФ одавно сазрела.
У ствари када су именовали Доминика Строс-Кана на дужност директора ММФ 2007. године, тада је већ био прилично велики скандал. Многи су се изјаснили против тога да директор буде европљанин, а његов први заменик Американац. И у целини после тог великог скандала била је донета одлука да је то последњи пут када се фиксирају квоте. И даља решења ће се предузимати на основу професионализма. У суштини представници БРИКС сада су подсетили на ово неформално решење.
Између осталог, на њега су самостално подсетили и у Организацији за економску сарадњу и развој. Њу често називају клубом богатих земаља, узимајући у озбир да она обједињује већину земаља ЕУ, САД, Јапан, Јужну Кореју и Аустралију. Земље Организације за економску сарадњу и развој су позвале чланове ММФ да разматрају кандидатуру неевропљанина, мада су изјавиле да сматрају министра финансија Француске Кристин Лагард одличним кандидатом.
Осим ње међу потенцијалним претендентима чула су се имена бившег министра финансија Турске Кемала Дервиша, директора ЦБ Израела, Немачке и Мексика – Стенилија Фишера, Аксела Вебера и Агустина Карстенса. Са своје стране ЗНД су истакле као јединственог кандидата председника Националне банке Казахстана Григорија Марченка. По његовим информацијама, Асоцијација држава Југоисточне Азије води унакрсне консултације за кандидовање јединственог кандидата.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »