Равноправна борба против заједничког зла
Русија чини важан корак у борби против међународне корупције. Москва намерава да потпише одговарајућу конвенцију Организације за економску сарадњу и развој (ОЕСР). То ће се догодити на састанку министара организације 25-26. маја у Паризу.
По документу – земље-учеснице у конвенцији обавезују се да истражују чињенице корупције и покушаје поткупљивања иностраних лица на дужностима приликом склапања међународних комерцијалних послова. Свака држава притом користи чланове националног законодавства. Конвенција је створена 1997. године и ступила је на снагу 1999. За протекло време у редове њених учесника ступило је 38 држава.
Председник ОЕСР Хосе Анхел Гуриа раније је изјавио да је придруживање Русије конвенцији – значајан догађај. Он ће помоћи да се консолидују напори земаља-учесница у организацији у борби с једним од главних проблема данашњице. Притом ће, истиче Хосе Гуриа, руско законодавство такође добити важан импулс у овом смеру. С председником ОЕСР сагласан је заменик председника Думског комитета за међународне послове Андреј Климов.
Светска заједница размишља о томе како да се побољша ситуација. Људи се договарају уз помоћ компромиса. Русија је више пута устима нашег председника изјављивала да не желимо да будемо познати као корумпирана држава и зато се трудимо да на разуман начин у овом смислу сарађујемо, како са иностраним извршним органима власти, тако и са законодавним. Ако као учесници уђемо у такву конвенцију, разуме се да ће нам бити лакше да доведемо у склад домаће законодавство. И после ратификације, природно, мораћемо да ускладимо оне елементе нашег законодавства, укључујући и кривичне, који јој не одговарају. Зато што по уставу код нас важи принцип: међународно право, које су прихватиле руске власти, важније је од домаћег.
Обим корупције у Европској Унији износи минимум један проценат БДП. Ове податке је прошле недеље навела европски комесар за питања унутрашњих послова – Сесилија Малмстрем. Цифра изгледа убедљивије ако се има у виду да је по подацима ММФ БДП Европске Уније прошле године премашио 16 трилиона долара. Госпођа Малмстрем је такође истакла да у просеку обим укупне светске корупције премашује 2 процента глобалног БДП.
Учествовање у конвенцији није само допринос Русије глобалној борби против корупције. То је важан корак за земљу на путу ступања у међународне организације. Без њега савремени развој Русије не може да се одвија у потребном темпу, изјавио је прошле недеље председник Медведев, говорећи у Санкт-Петербургу на седници Петербуршког међународног правног форума.
Корупција је изазов за све. Она постоји у свим земљама. И ми морамо учинити све да се на међународном нивоу донесу одлуке, усмерене против коруптивних елемената. Сматрам да Русија треба да настави свој развој, да учествује у конвенцијама, посвећеним антикоруптивном делатности. Ми ћемо их ратификовати. Надам се да ће у коначном то утицати и на наше касније чланство у великим међународним организацијама као што су СТО и ОЕСР.
Са своје стране, Хосе Анхел Гуриа је уверен да Русија у врло блиској будућности може постати пуноправан члан Организације за економску сарадњу и развој. Он је истакао да је од почетка 1990-их година организација подржавала напоре Москве у вези с преласком на тржишни економски модел. И сад је спремна да помогне Русији у њеном напредовању до квалитативно новог нивоа развоја, истакао је Гуриа.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »