BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Подгорица добија облакодер од 40 спратова

Подгорица добија облакодер од 40 спратова
04.09.2007. год.

Једна од највећих подгоричких грађевинских фирми планира да гради први прави облакодер у Подгорици, који би требало да има чак преко 40 спратова. Власник те грађевинске компаније јуче није желио званично да говори о овом пројекту због чињенице да је све, како је рекао, још у фази размишљања и планирања.

- То је комплексан посао који захтијева доста времена и припреме. Израда техничке документације за такав објекат је веома сложена, нарочито с обзиром на наше трусно поднебље - рекао је познати подгорички инвеститор који се налази на челу велике грађевинске фирме.

Он је казао да размишља о неколико могућих локација, поред осталих, о ужем центру града, као и о локацији у дијелу града преко Мораче, недалеко мјеста гдје се гради "Атлас Центар". Инвеститор, међутим, напомиње да о свему још није разговарао са градском управом.

Професор др Младен Улићевић, пројектант моста Миленијум, каже да, што се тиче технолошких могућности и услова, нема никаквих препрека да Подгорица добије небодер са неколико десетина спратова. Ипак, сматра он, последњу ријеч о оправданости изградње облакодера треба да дају урбанисти.

- Технологија изградње је толико напредовала да је то апсолутно могуће. Наравно, то би био захтјеван објекат гдје би се морало посебно повести рачуна о елементима сеизмичке сигурности. Ту је ријеч о такозваној базној изолацији, односно о активним и пасивним системима сеизмичке заштите који су нешто другачији у односу на оно што се ради када су у питању класични објекти. У сваком случају, познато је да се небодери увелико граде у Јапану или Калифорнији, гдје је такође ријеч о трусним подручјима, па зашто се онда не би градили и код нас - рекао је архитекта Улићевић.

Урбаниста Никола Дракић оцијенио је да са урбанистичког аспекта, такође нема препрека за градњу облакодера, уколико се одабере адекватна локација.

- Подгорица је некада имала уједначену висину зграда, али је та линија већ од раније разбијена, тако да се не бих противио изградњи једног таквог објекта ако би се нашло неко погодно мјесто. О локацији би требало пажљиво размислити, јер ако се буде градио један, вјеоватно би за њим дошао и други и трећи. У центру града нема мјеста за облакодер. Он би подразумијевао и обезбјеђивање одговарајуће инфраструктуре. Ако би се градио такав објекат, то би требало чинити уз ширу комуникацију и консултацију стручних људи не само из Подгорице - рекао је Дракић.

Архитекта Андрија Маркуш, међутим, апсолутно се противи изградњи облакодера у Подгорици, истичући да је то непримјерено мањем граду. Он је казао да би се умјесто "мегаломанских пројеката" требало вратити традиционалној архитектури.

- То је чисто помодарство! Таквим колосом од објекта узурпирали би се сви околни садржаји у центру града и он би био потпуно уништен. У Подгорици нема одговарајуће инфраструктуре за такав објекат. Осим тога, он би остао усамљен без одговарајућег парњака - казао је Маркуш оштро осуђујући идеју да се гради небодер.

Маркуш: Није природно да човјек живи на толикој висини

Као један од аргуyмената против изградње небодера, архитекта Маркуш наводи и чињеницу да велики број људи пати од страха од висине.
- Треба наћи људе који ће живјети у тој згради. Знате да већина има фобију од висине и да се осјећају нелагодно када се нађу на височијим спратовима. Није природно да човјек живи на толикој висини - каже Маркуш.

Симбол престижа

Архитекта Никола Дракић каже да су вишеспратнице још одавно биле симбол престижа градова. Први облакодер на Балкану, према његовим ријечима, била је "Палата Албанија" у Београду.
- Онда је и Загреб добио свој небодер, па Љубљана, гдје је највисочија зграда била хотел "Слон", а затим су слиједили и Сарајево, Скопље, Сплит ... Облакодери су увијек били симбол престижа - каже Дракић.

Пилон Миленијума "владар" висине

Највисочији грађевински објекат у Подгорици је пилон моста Миленијум који је пројектовао професор Младен Улићевић. Пилон је висок 57 метара, што је висина која одговара двадесетоспратној стамбеној згради. Када је ријеч о стамбеним објектима, највисочији је солитер у Блоку пет који има 16 спратова, односно висину од око 52 метра. Подгорица, иначе, има укупно двадесетак солитера, висине од десет до 15 спратова колико, рецимо, имају солитери иза Велике пијаце. Највећу надморску висину, према мишљењу архитекте Дракића, има зграда преко пута Трговинске школе која је саграђена на узвишењу.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА